Preşedinţia ecuadoriană, atacată de hackeri
0În august 2011, hackerii grupului Anonymous au reuşit sã se infiltreze într-o bazã de date a poliţei ecuadorieneUn grup de hackeri a atacat luni site-ul preşedinţiei Ecuadorului, precum şi pe cele ale mai multor ministere, accesul la portalurile acestor instituţii fiind blocat timp de mai multe ore.
Reţeaua, denumitã “Evolucionarios” (Evoluţioniştii), a lăsat la vedere un logo pe paginile de primire.
”Noi reprezentãm o generaţie, noii ecuadorieni. Am venit sã arãtãm cum se fac lucrurile mai bine, fãrã a cãdea în corupţie, fãrã a ne simţi superiori sau inferiori faţã de alţii”, semnaleazã aceştia într-un videoclip postat pe YouTube, ei deţinând, de asemenea, conturi pe reţelele sociale Facebook şi Twitter.
Aceşti hackeri au vizat în special, pe lângã preşedinţie, Ministerele Sãnãtãţii, Turismului, Agriculturii şi Muncii.
În august 2011, hackerii grupului Anonymous au reuşit sã se infiltreze într-o bazã de date a poliţei ecuadoriene, în timp ce guvernul a trebuit sã se pãzeascã împotriva acestui tip de acţiuni, aminteşte AFP.