FOTO Raul Castro rămâne la putere, după al 7-lea Congres al Partidului Comunist din Cuba
0
Partidul Comunist (PCC) din Cuba, care şi-a încheiat marţi al 7-lea Congres, a menţinut vechea gardă la comandă pentru viitorii cinci ani, în pofida plecării anunţate a preşedintelui Raul Castro în 2018.
Sesiunea de închidere a lucrărilor congresului a fost marcată de prezenţa părintelui revoluţiei cubaneze, Fidel Castro, în vârstă de 89 de ani, care a vorbit despre moartea sa şi moştenirea pe care o lasă în faţa celor 1.000 de delegaţi ai PCC.
Înainte de congres, observatorii cubanezi şi străini aşteptau semnale care să indice o nouă orientare politică şi promovarea unei noi generaţii pentru următorii cinci ani, comentează AFP, potrivit Agerpres.
Remaniere cosmetică
Însă partidul unic nu a făcut niciun anunţ semnificativ şi nu a făcut decât o remaniere cosmetică a organului său conducător, care va fi în continuare dominat de cercul revoluţionar până la viitorul congres din 2021.

Al 7-lea Congres al Partidului Comunist din Cuba FOTO AP
„Acest congres va fi ultimul condus de generaţia istorică, care va preda flamurile revoluţiei şi ale socialismului unor noi vlăstare“, a declarat Raul Castro, în vârstă de 84 de ani, într-un discurs făcut public de presa de stat.
Preşedintele cubanez a spus că partidul are încă o dată încredere în „veteranii generaţiei istorice (...) care se bucură de autoritate în rândul poporului“, dar a dat asigurări că în anii următori va avea loc „o trecere treptată şi ordonată a principalelor responsabilităţi ale ţării către noile generaţii“.
Alături de Raul Castro, reales prim secretar, a fost reales ca numărul 2 în partid fostul său tovarăş de luptă Jose Machado Ventura, în vârstă de 85 de ani, a cărui plecare era anunţată de mai mulţi experţi.

Raul Castro conduce Cuba din februarie 2008, când l-a succedat la putere pe fratele său Fidel FOTO AP
Alţi trei oficiali de rang înalt, şi anume ministrul Forţelor Armate, generalul Leopoldo Cintra Frias, de 72 de ani, comandantul Ramiro Valdes, de 83 de ani, şi generalul Ramon Espinosa, de 77 de ani, îşi păstrează şi ei locurile în Biroul Politic, care va fi format de acum încolo din 17 membri, faţă de 14 anterior.
În total, armata are cinci reprezentaţi în organul suprem al partidului, care şi-a sporit şi contingentul feminin, la patru membre, de la una singură anterior.
Singura concesie făcută de PC adepţilor schimbării a fost limitarea la 70 de ani a vârstei principalilor conducători ai statului cubanez, dar reforma nu va intra în vigoare decât din 2021.
Miguel Diaz-Canel, reprezantantul noii generaţii a partidului unic
Alături de vechea gardă şi-au păstrat locurile şi membrii noi generaţii, printre care Miguel Diaz-Canel, de 56 de ani, primul vicepreşedinte al Cubei din 2013 şi considerat delfinul desemnat al lui Raul Castro.

Miguel Diaz-Canel este membru al Biroului Politic din 1997 FOTO AFP/Getty Images
Raul Castro a repetat în discursul său de marţi că va duce la bun sfârşit reformele economice anunţate la precedentul congres din 2011, dar fără a forţa deschiderea insulei la economia de piaţă.
„Vom continua reformele cu paşi susţinuţi, fără grabă, dar fără pauză“, a mai spus el, excluzând orice „restaurare a capitalismului“ pe insulă.
Fidel Castro şi-a făcut la congres a doua apariţie publică în mai puţin de două săptămâni, după o absenţă de nouă luni. Delegaţii prezenţi l-au aclamat în picioare şi au scandat „Fidel! Fidel!“, informează agenţia de stat cubaneză ACN.

Fidel Castro, la al 7-lea Congres al Partidului Comunist din Cuba FOTO AP
„Urmează să sărbătoresc împlinirea a 90 de ani în curând (la 13 august - n. red.). Ne vine rândul la toţi, dar ideile comuniştilor cubanezi vor rămâne“, a afirmat părintele revoluţiei cubaneze în ziua în care se împlineau 55 de ani de la invazia ratată din Golful Porcilor a exilaţilor cubanezi susţinuţi de SUA, transmite Agerpres.