Duminică, 10 Mai 2026
Home
Știri interne
Știri locale
Știri externe
Politică
Economie
Sport
Stil de viață
Showbiz
Opinii
Video
Ghid de cumpărături
Dezvoltare personală
Adevărul de weekend
Anunțuri în ziar
Ultimele știri ⏱️
Război în Ucraina
Istoria zilei
Târgu-Jiu
Pagina 227
Un localnic din Padeş a fost condamnat la închisoare pentru corupţie sexuală. Victima sa a fost o fetiţă în vârstă de zece ani
Un bărbat din comuna Padeş, în vârstă de 58 de ani, a fost condamnat, astăzi, de Curtea de Apel Craiova la o pedeapsă de un an şi şase luni de închisoare pentru corupţie sexuală.
Târgu-Jiu
25 apr. 2016
Principalul suspect al crimei din parc a fost reţinut de poliţie. A lovit cu bestialitate victima cu pumnii şi picioarele până când nu a mai mişcat
Poliţiştii gorjeni au reuşit să dea de urma principalului suspect în cazul crimei din parcul aflat în faţa Spitalului Judeţean Târgu Jiu.
Târgu-Jiu
25 apr. 2016
VIDEO Cum s-a distrat de ziua ei şoferiţa de TIR din Gorj care munceşte în Spania. A cântat şi a jucat chiar la volanul mastodontului pe care-l conduce
Crina Micnescu, în vârstă, de 41 de ani, lucrează ca şofer profesionist în Spania şi şi-a uimit colegii bărbaţi prin lejeritatea cu care conduce un mastodont cu o greutate de peste 40 de tone. Aceasta şi-a serbat ziua onomastică la muncă, la volanul ...
Târgu-Jiu
25 apr. 2016
Un bărbat din Turburea a înjunghiat o familie întreagă
Un bărbat de 46 de ani, din comuna gorjeană Turburea, a ajuns în arest sub acuzaţia de tentativă de omor, după ce înjunghiat o familie întreagă dar şio mai mulţi vecini.
Târgu-Jiu
25 apr. 2016
Două liceene din Târgu Jiu au câştigat Olimpiada Naţională de Industrie Alimentară
Două eleve ale Colegiului Tehnic „Gheorghe Magheru” din Târgu Jiu au câştigat Olimpiada Naţională de Industrie Alimentară, care a avut loc Sibiu, la sfârşitul săptămânii trecute.
Târgu-Jiu
24 apr. 2016
Daniela Popescu a câştigat locul I cu punctajul maxim la Olimpiada Naţională de Canto Clasic. A confirmat că este cel mai mare talent din România
Soprana gorjeană Daniela Popescu a confirmat că este cel mai mare talent al României. Aceasta a câştigat din nou locul I la Olimpiada Naţională de Canto Clasic.
Târgu-Jiu
24 apr. 2016
Găsit mort în parcul din faţa Spitalului Judeţean Târgu Jiu
Un bărbat de 47 de ani a fost găsit decedat, în această dimineaţă, în parcul din faţa Spitalului Judeţean de Urgenţă Târgu Jiu. Victima era plină de sânge.
Târgu-Jiu
24 apr. 2016
Bărbat dat dispărut, găsit mort într-o pădure din Runcu. Picioarele erau mâncate de animale
Un bărbat care era căutat de poliţie de mai multe luni a fost găsit într-o pădure din comuna Runcu, în stare de putrefacţie.
Târgu-Jiu
24 apr. 2016
La ce a dus iubirea dintre domnitorul Alexandru Ghica şi o contesă rusoaică: pentru ea a renunţat la tron şi a fugit în Italia
Alexandru Ghica, domnitorul Ţării Româneşti, a trăit o iubire ca în poveşti alături de o contesă din Rusia. Pentru aceasta a renunţat chiar la tron şi au trăit fericiţi până la sfârşitul vieţii.
Târgu-Jiu
24 apr. 2016
Trei licee din Gorj au câştigat concursul naţional EUROSCOLA
Colegiul Naţional „Spiru Haret”, Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu” şi Colegiul Tehnic „General Gheorghe Magheru” au câştigat ediţia din acest an a Concursului Naţional EUROSCOLA.
Târgu-Jiu
24 apr. 2016
VIDEO Un poliţist gorjean a murit după ce s-a răsturnat cu maşina. Acesta a condus cu viteză imediat după ce fusese lăsat fără permisul de conducere
Supărat că a fost lăsat fără permisul auto de colegii de la rutieră, un poliţist gorjean a apăsat prea mult pedala de acceleraţie şi s-a răsturnat cu maşina. Claudiu Dochian, în vârstă de 32 de ani, a murit în urma accidentului de circulaţie.
Târgu-Jiu
23 apr. 2016
Clubul Pandurii a primit licenţa pentru Liga I şi cupele europene
Clubul de fotbal Pandurii Târgu Jiu a primit licenţa pentru a evolua în următorul sezon în cupele europene şi în Liga I.
Târgu-Jiu
22 apr. 2016
Patronul de la Rebecca a fost achitat în dosarul fraudei de la bacalaureat. Şi profesorii au fost găsiţi nevinovaţi
Omul de afaceri Nicolaie Creţu, patronul restaurantului Rebecca, dar şi ceilalţi profesori din dosarul privind fraudarea bacului, au fost achitaţi pentru luare şi dare de mită.
Târgu-Jiu
22 apr. 2016
Spectacol cu maşini offroad la Runcu. Bolizii de zeci de mii de euro vor putea fi văzuţi în Valea Susenilor
Competiţia internaţională offroad „100 tracks run“ se va desfăşura pentru a doua oară în localitatea gorjeană Runcu, în perioada 21-23 aprilie.
Târgu-Jiu
21 apr. 2016
VIDEO Patron din Bumbeşti Jiu, cercetat pentru evaziune fiscală cu produse din carne
Un patron de 31 de ani, din oraşul Bumbeşti Jiu, este cercetat de poliţie pentru evaziune fiscală. Acesta deţione un depozit frigorific.
Târgu-Jiu
21 apr. 2016
Primarul Florin Cârciumaru a anunţat că Edi Iordănescu va continua să antreneze Pandurii şi în sezonul următor
Primarul municipiului Târgu Jiu, Florin Cârciumaru, a anunţat pe pagina sa de facebook că Edi Iordănescu va continua să antreneze Pandurii şi în sezonul următor:
Târgu-Jiu
21 apr. 2016
Gafă de proporţii a ministrului Energiei la Târgu Jiu. Grigorescu a confundat Complexul Energetic Oltenia cu cel din Hunedoara
Ministrul Energiei, Victor Grigorescu, a făcut ieri o vizită la Complexul Energetic Oltenia (CEO), dar a confundat această unitate cu cea din judeţul vecin, Complexul Energetic Hunedoara (CEH)
Târgu-Jiu
21 apr. 2016
O nouă organigramă la CEO. 100 de posturi de conducere vor dispărea
Ministerul Energiei, Victor Grigorescu, a făcut ieri o vizită la Complexul Energetic Oltenia (CEO) şi a anunţat că o nouă organigramă va intra în vigoare din luna iunie.
Târgu-Jiu
21 apr. 2016
Templul maharajahului, proiectul uriaş pe care Brâncuşi nu l-a făcut niciodată. Cum trebuia să fie somptuoasa clădire
Printre admiratorii creaţiilor brâncuşiene s-au numărat şi personaje exotice şi extrem de bogate. Printre aceştia s-a aflat maharajahul Yeshwanr Rao Holkar din Indore, unul dintre cei mai bogaţi oameni din India.
Târgu-Jiu
21 apr. 2016
A murit preotul care aduce ploaia. Mitropolitul Olteniei participă la slujba de trecere la cele veşnice a părintelui Aniţescu
Preotul Constantin Aniţescu, parohul de la Bârşeşti, a decedat marţi seară. Acesta avea vârsta de 56 de ani şi suferea de ciroză hepatică.
Târgu-Jiu
21 apr. 2016
Drumul care traversează Defileul Jiului, blocat de stânci şi copaci
Doi copaci au căzut, miercuri dimineaţă, pe Drumul Naţional 66, în zona Defileului Jiului din cauza vântului puternic.
Târgu-Jiu
20 apr. 2016
Echipa de baschet Energia a fost preluată de un om de afaceri elen
CS Energia Târgu-Jiu a fost preluată de om de afaceri grec, care se va ocupa de echipă pe o perioadă de cinci ani, cu posibilitatea de prelungire pe încă doi ani.
Târgu-Jiu
20 apr. 2016
UPDATE Copilul dispărut în Parcul Central din Târgu Jiu a fost găsit
Zeci de poliţişti, jandarmi şi poliţişti locali caută în Parcul Central din Târgu Jiu un băieţel în vârstă de 11 ani care a dispărut fără urmă
Târgu-Jiu
20 apr. 2016
Hala de carne din Piaţa Centrală a fost închisă de către ANAF
Cumpărătorii care au venit în Piaţa Centrală din Târgu Jiu pentru a cumpăra carne din hală au fost întâmpinaţi de mesajul ANAF că unitatea a fost închisă din cauză că nu a emis bonuri fiscale.
Târgu-Jiu
20 apr. 2016
Ioan Hora a devenit cel mai bun marcator din istoria clubului Pandurii
Golgheterul echipei Pandurii Târgu Jiu din acest sezon, Ioan Hora, a devenit cel mai bun marcator din istoria clubului Pandurii într-un sezon din Liga I.
Târgu-Jiu
20 apr. 2016
Bazin de înot acoperit de 1000 metri pătraţi în municipiul Târgu Jiu
Conducerea Primăriei Târgu Jiu a anunţat două noi investiţii. Este vorba de un bazin de înot şi o sală de sport pentru un liceu din Târgu Jiu.
Târgu-Jiu
20 apr. 2016
Fiul primului baron al României a emigrat în Franţa. Alexandru Mischie este doctor în medicină
Alexandru Mischie, fiul primului baron al României, Nicolae Mischie, care a ocupat funcţiile de deputat, preşedinte al Consiliului Judeţean şi al PSD Gorj, a emigrat în Franţa. Acesta este medic la un spital din centrul Franţei, unde este responsabil...
Târgu-Jiu
19 apr. 2016
VIDEO Imagini terifiante cu un oraş din România poluat cu praf de cărbune
Oraşul Rovinari, din judeţul Gorj, este poluat de fiecare dată când bate vântul cu praf de cărbune provenit de la depozitul de lignit din apropiere.
Târgu-Jiu
19 apr. 2016
Zeci de elevi de la Dragoteşti, pentru prima dată în viaţa lor la un proces
20 de elevi şi două cadre didactice de la Şcoala gimnazială „Ion Vâlceanu“ de la Dragoteşti au fost primii vizitatori care au trecut pragul Palatului de Justiţie din Târgu Jiu, în care funcţionează Tribunalul Gorj şi Judecătoria Târgu Jiu în cadrul p...
Târgu-Jiu
19 apr. 2016
Elevii au vizitat staţiile de epurare a apei din Târgu Jiu şi Bumbeşti Jiu
Zeci de elevi gorjeni au vizitat staţiile de tratare a apei din cadrul operatorului regional de apă şi canalizare Aparegio, pentru a vedea procesele prin care trece apa care ajunge în reţeaua de canalizare pentru a fi curăţată de reziduuri.
Târgu-Jiu
19 apr. 2016
De ce au fost drumurile romane din Dacia principalul element de propagare a ideilor, culturii şi civilizaţiei imperiului
Drumurile romane au constituit unul diuntre elementele de bază ale civilizaţiei romane. Interesant este că tehnica de construcţie folosită le făcea foarte durabile.
Târgu-Jiu
19 apr. 2016
„Candidaţi la fericire? Citiţi o carte!“ Scriitoarea Ileana Vulpescu se întâlneşte cu publicul gorjean
Programul cultural „Candidaţi la fericire? Citiţi o carte!” se va desfăşura în perioada 21 - 23 aprilie, în municipiul Târgu Jiu, în preajma Zilei Internaţionale a Cărţii, Drepturilor de Autor şi Bibliotecarului.
Târgu-Jiu
19 apr. 2016
Sabia lui Tudor Vladimirescu a fost scoasă pentru prima dată din Muzeul Naţional de Istorie pentru a fi adusă la Târgu Jiu
Expoziţia în care sabia care i-a aparţinut lui Tudor Vladimirescu este piesa centrală poate fi văzută, de astăzi şi până duminică, la Muzeul Judeţean de Istorie.
Târgu-Jiu
18 apr. 2016
← Pagina 226
Pagina 228 →