Ambarcaţiune scufundată parţial la Costineşti. 5 pescari au fost salvaţi în ultimul moment din valuri

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Ambarcaţiunea s-a scufundat în apropierea epavei din Costineşti. FOTO Arhiva Adevărul
Ambarcaţiunea s-a scufundat în apropierea epavei din Costineşti. FOTO Arhiva Adevărul

Barca s-a scufundat în jurul orei 18.00. Un apel la numărul de urgenţă 112 a pus în alertă autorităţile. Cele cinci persoane aflate în barcă au înotat până la mal.

Ambarcaţiunea Odyssey a plecat de la ţărm cu cinci oameni la bord. Bărbaţii lucrau în tandem cu o altă navă similară. Scopul lor oficial era acela de a pescui în imediata apropiere a ţărmului, dar anchetatorii bănuiesc că indivizii adunau şi fierul vechi din sau de pe lângă epava de la Costineşti.

Condiţiile meteo erau nefavorabile la ora producerii accidentului. Vântul sufla cu peste 70 km/oră, iar valurile erau din ce în ce mai ameninţătoare. 

Pescarii au văzut cum ambarcaţiunea lor începe să ia apă şi au sunat la numărul de urgenţă 112, dar şi-au anunţat şi colegii din cealaltă barcă. Atunci când vasul a început să se scufunde, cei cinci au sărit în apă şi au început să înoate spre mal. 

Barca lor a fost recuperată de cealaltă ambarcaţiune, iar bărbaţii au fost şi ei salvaţi. 

Între timp, Căpitănia Constanţa se pregătea să trimită salvatori pe apă, iar mai multe echipaje ale ambulanţei au fost solicitate să intervină. Din fericire, nu a fost nevoie de ajutorul echipelor de salvare. 

Căpitănia Constanţa a deschis o anchetă în acest caz. 

La Constanţa vremea s-a deteriorat rapid în ultimele 24 ore. După o zi de sâmbătă cu 21 grade celsius a urmat o duminică în care termometrul nu a urcat peste 11 grade celsius. Dobrogea se află sub Avertizare Cod Galben de Vânt puternic până luni după-amiază. 


Vă mai recomandăm:

Sport nautic în luna martie. Băieţii de la SupAcademy au vâslit pe valuri la 2 Mai-Vama Veche

România, Bulgaria şi SUA au început exerciţii navale la Marea Neagră

Constanţa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite