Facebook, lovit de hackeri
0Valul de spam-uri cu imagini pornografice care au apărut pe Facebook ridică semne de întrebare cu privire la securitatea datelor. Oficialii Facebook investighează cazul mesajelor cu conţinut explicit care au invadat platforma de socializare în ultimele zile.
Nu se ştie încă exact cine şi cum a reuşit să introducă imaginile deranjante, dar specialiştii spun că spam-erii au folosit viruşi pentru a obţine parolele unor utilizatori şi pentru a prelua controlul asupra conturilor acestora. „Cei înregistraţi au fost păcăliţi să copieze în bara de adrese a browserului un cod al unui software virusat, care promitea produse ieftine sau chiar gratis, dar prin care hackerii au obţinut accesul la profilul lor", au spus specialiştii în securitate online, citaţi de presa britanică. Experţii cred că, deşi atacul nu pare să fi afectat date confidenţiale, demonstrează că site-ul de socializare are o breşă de securitate serioasă.
„Încercăm să rezolvăm cât mai repede"
Reprezentanţii celui mai popular site de socializare din lume au replicat că protejarea utilizatorilor Facebook faţă de spam-uri şi de conţinut răuvoitor este una dintre priorităţile noastre principale. „Mereu încercăm să îmbunătăţim sistemul pentru a izola şi pentru a elimina materialele care violează termenii şi condiţiile site-ului." Purtătorul de cuvânt al companiei lui Mark Zuckerberg, Andrew Noyes, a spus că se încearcă eliminarea problemei în cel mai scurt timp posibil. „Am constatat o creştere considerabilă a rapoartelor cu privire la astfel de materiale, iar acum investigăm fenomenul şi încercăm să rezolvăm inconvenientele", a declarat Noyes.
Trucaje porno cu Justin Bieber
Conform utilizatorilor care au primit astfel de materiale, clipurile conţin imagini pornografice trucate cu personaje faimoase, precum Miley Cyrus şi Justin Bieber, dar şi imagini cu animale mutilate. „Acestea sunt problemele care-i îndepărtează pe oameni de site-uri. Facebook trebuie să rezolve această problemă cât mai repede şi trebuie să găsească şi un mod prin care să evite astfel de situaţii pe viitor", a spus Graham Cluley, de la firma de securitate digitală Sophos.
Imaginile au apărut în contextul în care reprezentanţii companiei încercau să liniştească autorităţile cu privire la modul în care sunt stocate şi protejate datele utilizatorilor. Specialiştii susţin că asemenea atacuri ar putea fi mult mai periculoase dacă „spamerii" care ar prelua controlul conturilor de Facebook ar încerca să obţină informaţii private de la grupurile de prieteni ai acestora.
"Spam-urile cu mesaje explicite sunt genul de probleme care-i îndepărtează pe oameni de site-uri.''
Graham Cluley specialist în securitate digitală
500.000 de conturi sparte
Cei aproximativ 800 de milioane de utilizatori ai reţelei de socializare Facebook sunt o ţintă predilectă a hackerilor. Anul acesta, un cunoscut spamer, supranumit „Spamford" Wallace, a fost arestat pentru că a spart 500.000 de conturi.