VIDEO Meciul controverselor: Real Madrid a învins Elche în ultimele clipe, printr-un penalti discutabil. Săpunaru nu a prins lotul, din cauza unei accidentări

0
Cristiano Ronaldo, marcatorul unei „duble“ în meciul Elche - Real Madrid FOTO Reuters

Real Madrid a câştigat partida disputată miercuri, în deplasare, cu Elche (1-2). Echipa gazdă nu l-a avut în teren pe Cristian Săpunaru, accidentat.

Cristiano Ronaldo a fost cel care le-a asigurat victoria madrilenilor, graţie unei „duble“. „Galacticul“ a deschis scorul în minutul 51, după ce l-a surprins pe Manu Herrera, egalarea a venit în 90+1' prin Richmond Boakye, iar CR7 a închis tabela cinci minute mai târziu, când a transformat o lovitură de pedeapsă. Decizia penaltiului a fost una controversată, fiind acordată de arbitrul Muniz Fernandez pentru o cădere a lui Pepe în careul advers, într-un moment în care prelungirile se încheiaseră.

Real Madrid ocupă locul trei, la două puncte distanţă de liderul FC Barcelona, iar Elche se află pe poziţia a 18-a din 20 posibile, având trei puncte, la egalitate cu ultima clasată.

Echipe

Elche: Manu Herrera - Suarez, Botia, Lomban, Edu Albacar - Carles Gil, Sanchez, Ruben Perez, Javi Marquez (62 Boakye), Manu (59 Fidel) - Coro (81 Niguez). Antrenor: Fran Escriba.

Real Madrid: Diego Lopez - Arbeloa, Pepe, Sergio Ramos, Coentrao - Khedira, Modric (81 Carvajal) - Di Maria (89 Morata), Isco (70 Illarramendi), C. Ronaldo - Benzema. Antrenor. Carlo Ancelotti.