0
0
Simona Halep
FOTO Captur─â video

Simona Halep a avut parte de o mică sperietură marţi, în primul set al meciului cu Karolina Muchova, când a alunecat pe suprafaţa de joc.

Simona Halep, locul 18 WTA, a trecut, mar┼úi, de primul tur la Wimbledon, dup─â ce a ├«nvins-o pe sportiva Karolina Muchova (Cehia, 81 WTA), scor 6-3, 6-2, dar a avut parte ┼či de ceva emo┼úii.

În primul set al meciului cu Karolina Muchova, când scorul era de 3-1, Muchova a servit puternic, iar Halep a returnat direct în dreapta adversarei. Încercând să ajungă la forehand-ul bine plasat al cehoaicei, Simona a alunecat, iar întreaga audienţă a amuţit pentru câteva clipe, conform GSP.

Din fericire sportiva din Constan┼úa nu a avut nimic, s-a ridicat rapid, s-a scuturat de firele de gazon ┼či a continuat victorios jocul.

VIDEO

ÔÇ×M─â simt minunat aici!ÔÇŁ ÔÇ×M─â simt minunat s─â fiu ├«napoi aici. Am amintiri grozave din 2019, e ├«ntotdeauna o pl─âcere s─â vin aici. Sunt fericit─â. M─â bucur mult c─â am c├ó┼čtigat acest meci pentru c─â ea e o adversar─â foarte dificil─â, joac─â grozav, a┼ča c─â a fost destul de emo┼úionant ├«nainte de meci, dar acum vreau s─â m─â bucur pentru c─â sunt foarte fericit─â de cum am jucat.

M-am chinuit destul de mult ├«n ultimii ani, multe accident─âri, nu prea aveam ├«ncredere cu tot ce s-a ├«nt├ómplat ├«n lume. Nu a fost deloc u┼čor de gestionat, dar ├«i mul┼úumesc lui Patrick, antrenorului meu, pentru c─â a adus ├«napoi aceast─â dorin┼ú─â. Acum iubesc tenisul din nou, iubesc s─â fiu pe teren ┼či iubesc s─â muncesc, ceea ce nu e foarte u┼čor", a spus Simona Halep, la interviul de dup─â meci.

├Än turul doi, Simona Halep va evolua contra ├«nving─âtoarei din meciul dintre belgianca Kirsten Flipkens, locul 190 mondial, ┼či britanica Jaimee Fourlis, locul 150 mondial, venit─â din calific─âri.

├Än turul doi la Wimbledon mai sunt calificate din Rom├ónia, Sorana C├«rstea, Irina Begu, Mihaela Buz─ârnescu ┼či Ana Bogdan, ├«n timp ce Gabriela Ruse a p─âr─âsit competi┼úia.