Seară de vis pentru echipele din Est: Moţi şi Keşeru au dat lovitura la Paris. Dinamo Kiev a bătut la scor de tenis

0
Sardar Azmoun, atacantul celor de la Rostov

Primele patru grupe ale Ligii Campionilor s-au încheiat şi avem formaţiile care se vor duce în următoarea fază a competiţiei şi cele care vor ajunge în Liga Europa de pe poziţia a treia în fiecare serie.

PSG, Arsenal (Grupa A), Barcelona, Manchester City (Grupa C) şi Bayern Munchen, Atletico Madrid (Grupa D) erau cluburile care îşi asiguraseră prezenţa în runda următoare a Ligii Campionilor, înaintea partidelor de marţi.

Necunoscutele din ultima etapă erau:

*Cine va câştiga grupa A şi va deveni cap de serie în următoarea fază

*Cum va arăta podiumul în grupa B, în condiţiile în care Benfica, Napoli şi Beşiktaş erau despărţite de un punct

*Cine va termina pe locurile trei, calificante în Liga Europa, în grupele A, B şi D

Toate aceste întrebări şi-au primit răspunsurile după o seară în care s-au marcat 25 de goluri în opt întâlniri.

Ludogoreţ, cu Moţi integralist şi cu Keşeru introdus în minutul 90+5, a condus de două ori la Paris, însă ultima dată a fost egalată în minutul 90+2. Chiar şi aşa, cu acest 2-2 în faţa celor de la PSG, campioana Bulgariei s-a clasat pe 3 şi îşi va continua parcursul continental în Liga Europa.

Dinamo Kiev era eliminată înainte de această etapă, însă ucrainenii au făcut cea mai bună partidă din actuala lor campanie europeană, învingând Beşiktaş cu 6-0! Turcii au avut primul eliminat la scorul de 1-0, în minutul 29, şi au terminat partida în nouă oameni, după ce un al doilea fotbalist a văzut şi el „roşu“, în minutul 56, când tabela arăta 4-0.

Rostov a fost a treia echipă din Estul Europei care a avut motive de bucurie. Vicecampioana Rusiei avea nevoie de punct pe terenul celor de la PSV Eindhoven pentru a termina pe 3, iar meciul s-a încheiat 0-0, spre satisfacţia oaspeţilor. La Rostov, Prepeliţă a rămas pe banca de rezerve.

Dinamo Kiev - Beşiktaş 6-0

Besedin 9, Yarmolenko 30-penalty, Buyalskyy 32, Gonzalez 45+3, Sydorchuk 60, Moraes 77

Iheanacho 8 / Roberts 4

Clasament: 1. Barcelona 15p, 2. Manchester City 9p, 3. Gladbach 5p, 4. Celtic 3p

Grupa D

Bayern Munchen - Atletico Madrid 1-0

Lewandowski 28

PSV Eindhoven - Rostov 0-0

Clasament: 1. Atletico Madrid 15p, 2. Bayern Munchen 12p, 3. Rostov 5p, 4. PSV 2p