Real şi Barca au pierdut înaintea duelului de marţi

0

Cele două mari echipe ale Spaniei, au pierdut partidele din etapa a 34-a din Primera Division pe care le-au jucat ieri.

Real Madrid a fost învinsă acasă, 2-3 de Real Zaragoza. Oaspeţii au condus cu 2-0 prin reuşitele lui Lafita (41) şi Fernandez (55). Ramos (62) a readus speranţele madrilenilor, dar acelaţi Lafita a încheiat conturile în minutul 77. Benzema a punctat pentru Real doar pentru statistică.

Echipa lui Mourinho a rămans iarăşi în inferioritate numerică, după eliminarea lui Carvalho în mintutul 87.

FC Barcelona a început perfect meciul de pe terenul celor de la Real Sociedad. Alcantara a deschis scorul pentru catalani în minutul 29 şi se părarea că liderul va mai înregistra o victorie. Ifran (71) şi Prieto (82-penalty) au adus însă o victorie nesperată pentru basci. Este prima înfrângere pentru FC Barcelona după 31 de meciuri de invincibilitate în Primera Division.

Eşecurile ambelor rivale nu afectează poziţia Barcelonei care rămâne la 8 puncte în faţa celor de la Real şi se poate considera campioană. Cele două echipe se vor întâlni marţi, la Barcelona, în cea de-a doua manşă a semifianlei Ligii Campionilor.