Mihai Marinescu va lua startul de pe 5 în prima cursă de la Barcelona

0
Mihai Marinescu

Pilotul român Mihai Marinescu s-a clasat pe locul 5 în calificările pentru prima cursă din cadrul ultimei etape a CM de Formula 2, care va avea loc pe circuitul din Barcelona, în jurul orei 15.25. Întrecerea va fi transmisă de Sport.ro.

Marinescu a fost cronometrat în 1:38,516. Înaintea lui s-au clasat Mirko Bartolotti (1:37,874), Miki Monras (1:38,066), Ramon Pineiro (1:38,348) și Tobias Hagewald (1:38,424). La o cursă de F2 se acordă următorul punctaj: locul 1 - 25 puncte, 2 - 18p, 3 - 15p, 4 - 12p, 5 - 10p, 6 - 8p, 7 - 6p, 8 - 4p, 9 - 2p, 10 - 1p.

Titlul mondial a fost cucerit deja de italianul Mirko Bartolotti, care a acumulat 266 de puncte şi nu mai poate fi depăşit de următorii clasaţi: Christopher Zanella (181p), Ramon Pineiro (152p), Miki Monras (123p) şi Tobias Hegewald (109p).  Braşoveanul se luptă cu acesta şi cu Ramon Pineiro pentru a ocupa locul 3 în clasamentul final al CM de Formula 2, cel care asigură şi participarea la o sesiune de teste cu monopostul F1 al echipei Williams.

Pe circuitul de lângă Barcelona se vor desfăşura două curse, mâine (15.25) şi duminică (14.55). Evoluţia lui Mihai Marinescu va putea fi urmărită la Sport.ro.