Florinel Coman, indisponibil pentru meciurile cu Germania şi Armenia! Cât de gravă este accidentarea fotbalistului

0
Coman

Joi seara, jucătorul celor de la FCSB a început titular partida România - Macedonia de Nord, scor 3-2, dar s-a accidentat chiar în debutul meciului şi a fost scos de pe teren după doar 12 minute.

Site-ul oficial al FRF anunţă că fotbalistul a suferit o accidentare la coapsa dreaptă şi va fi indisponibil pentru următoarele meciuri ale României, cu Germania şi Armenia.

"În urma investigaţiilor efectuate vineri sub coordonarea staff-ului medical al echipei naţionale, s-a constatat că Florinel Coman a suferit o leziune la nivelul muşchilor adductori ai coapsei drepte. În aceste condiţii, tricolorul a devenit indisponibil pentru celelalte două meciuri ale României din martie, cu Germania şi Armenia, şi a părăsit în această după-amiază cantonamentul de la Mogoşoaia", a scris sursa citată

Reprezentativa României a învins, joi seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 3-2 (1-0), selecţionata Macedoniei de Nord, în prima etapă a grupei J din preliminariile europene ale Cupei Mondiale din 2022. Tricolorii au condus cu 2-0, au fost egalaţi într-un interval de două minute, dar Ianis Hagi a reuşit să aducă victoria înscriind spre final.

Au marcat Florin Tănase ’28, Valentin Mihăilă ’50 şi Ianis Hagi ’86 pentru tricolori, respectiv Ademi ’82 şi Trajkovski ’83 pentru oaspeţi.