FC Vaslui - Oţelul Galaţi: 1-4. Victorie importantă pentru oaspeţi în lupta pentru salvarea de la retrogradare

0
Berbardo Henrique de Jesus, unul dintre marcatorii meciului FC Vaslui - Oţelul Galaţi FOTO Mediafax

Oţelul Galaţi a încheiat deplasarea de la FC Vaslui, disputată duminică, printr-o victorie categorică, după ce oaspeţii s-au impus cu 4-1.

Oţelul Galaţi a condus cu 3-0 încă din prima repriză, după ce Berbardo Henrique de Jesus a deschis scorul (2') şi opt minute mai târziu a reuşit „dubla“, Marquinhos a majorat (31') şi a închis tabela printr-un penalti (45'). Unicul gol al gazdelor i-a purtat semnătura lui Liviu Antal (39'), care a ratat o lovitură de la 11 metri în a doua parte a jocului (67').

Oţelul Galaţi se află pe locul 12 în Liga I, la două puncte distanţă faţă de prima echipă care retrogradează, având un bilanţ de 11 victorii, patru remize şi 17 înfrângeri. De cealaltă parte, FC Vaslui ocupă pe a cincea poziţie, cu 15 meciuri câştigate, şase egaluri şi 11 partide pierdute.

Gaz Metan Mediaş - Dinamo: 1-1. Penalti ratat pentru dinamovişti şi gol dat de gazde în ultimele secunde