Dramatic: finala mică din Cupa Confederaţiilor s-a decis după un meci cu trei goluri, un penalty şi doi eliminaţi

0
Adrien Silva a adus victoria Portugaliei în prelungiri

Chiar dacă Ronaldo a absentat, spectatorii au văzut o partidă palpitantă în care a fost nevoie de 120 de minute pentru stabilirea învingătoarei

Campioana Europei a trecut, la Moscova, de campioana Americii de Nord, Mexic, scor 2-1.

Portughezii au ratat un penalty în minutul 17 prin Andre Silva, după care aztecii au deschis scorul prin autogolul lui Neto (54). Pepe a egalat în minutul 90+1 şi a trimis partida în prelungiri.

Aici, portughezii au marcat prin Adrien Silva (104) şi, chiar dacă au avut un om eliminat, Nelson Semedo (106), au rezistat pentru a câştiga locul 3 la Cupa Confederaţiilor. Şi Mexic a încheiat partida cu un om mai puţin, Raul Jimenez primind „roşu“ (112).

Cristiano Ronaldo a lipsit de pe teren în finala mică, fiind învoit după naşterea gemenilor săi.