”Armada” rămâne invincibilă: Spania - Franța 2-0, în ”sferturi” la Euro

0

Campioană mondială și europeană, echipa de fotbal a Spaniei s-a calificat fără mari emoții în semifinalele Euro 2012. Iniesta și colegii săi au a învins, aseară, la Doneţk, cu 2-0 (1-0), naţionala Franţei, în sferturile de finală ale competiţiei. Ei vor întâlni Portugalia în semifinale.

Ambele goluri ale spaniolilor au fost marcate de Xabi Alonso, în minutele 19 şi 90+1. La primul a reluat cu capul o centrare trimisă de Alba, iar la al doilea a transformat un penalty acordat pentru un fault în careu al lui Reveillere la Pedro.

SPANIA: Casillas - Arbeloa, Pique, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Xabi Alonso - Silva (Pedro '65), Fabregas (Torres '67), Iniesta (Cazorla '84).

Antrenor: Vicente del Bosque.

FRANȚA: Lloris - Reveillere, Rami, Koscielny, Clichy - Debuchy (Menez '64), Cabaye, M'Vila (Giroud '79), Malouda (Nasri '65), Ribery - Benzema.

Antrenor: Laurent Blanc.

Arbitri: Nicola Rizzoli (central) - Renato Faverani, Andrea Stefani (asistenţi) - Gianluca Rocchi, Paolo Tagliavento (asistenţi suplimentari) - toţi Italia - Craig Thomson (rezervă) - Scoţia.

Naţionala Spaniei va întâlni în semifinale, miercuri, tot la Doneţk, echipa Portugaliei.

Astăzi (duminică, 24 iunie), la ora 21.45, se dispută ultimul sfert de finală, Anglia - Italia.