Recuziterii politici
0Esarfe albastre fluturate in fata Guvernului, genti negre aruncate la picioarele ministrilor si galeti galbene, pline cu nisip, apropo la terenul de pe "National". Atat a ramas in constiinta publica
Esarfe albastre fluturate in fata Guvernului, genti negre aruncate la picioarele ministrilor si galeti galbene, pline cu nisip, apropo la terenul de pe "National". Atat a ramas in constiinta publica din ultimele actiuni ale opozitiei parlamentare, disperata sa mai castige, pe ultima suta de metri, puncte in meciul electoral cu atotputernicul partid de guvernamant. Apropierea alegerilor locale si parlamentare ii face pe liderii PNL si PD sa se foloseasca de orice mijloace, pana la cele de mucava, pentru a detrona PSD din preferintele electoratului. Din pacate pentru liberali si democrati, ei nu fac decat sa intre intr-un joc a carei schema a fost creata si pusa in aplicare de pesedisti. Lovitura de incepere a "jocului glumitelor", in fapt un nesfarsit sir de ironii, a fost data de insusi Adrian Nastase, al carui stil a fost adoptat imediat de coechiperii sai Cozmin Gusa si Serban Mihailescu. Pana si rigidul Octav Cozmanca a fost atins de febra poantelor facute pe orice tema, indiferent de gravitatea ei. Vazand ca astfel de lucruri sunt receptate si preluate de presa, opozitia s-a gandit ca acesta trebuie sa fie secretul succesului pesedist in randul alegatorilor, uitand, ca, aflat la guvernare, PSD are si lucruri foarte seriose de spus. Asa ca, in loc sa mearga pe calea traditionala a bataliei politice - motiuni bine fundamentate, initiative legislative care sa corecteze erorile guvernamentale, interpelari insistente legate de activitatea ministrilor - PD si PNL au ales drumul superficial al loviturilor de imagine. Sigur, nu au fost abandonate nici actiunile clasice, dar initiativele legislative, daca nu sunt nastrusnice, sunt populiste sau imposibil de aplicat. Interpelarile sunt, in cea mai mare parte, doar modalitati ca parlamentarii sa se mai auda la radio. Cat priveste motiunile, numai numarul lor foarte mare - 35 in doi ani - le-a facut sa cada in derizoriu. Cu toate astea, opozitia este multumita. "Motiunea de cenzura a fost un succes, pentru ca am reusit sa provocam o dezbatere publica pe o problema reala", spunea un vicepresedinte PNL. Dar nici aici opozitia nu a reusit sa fie vedeta, caci scena a fost acaparata din nou de Adrian Nastase si ouale sale. Atat a ramas din discutiile care ar fi trebuit sa fie grave, caci, teoretic, se vorbea despre coruptia la nivel inalt. Si, ca o noua dovada ca opozitia a intrat intr-un joc din care va pierde, cel putin in credibilitate, liberalii s-au declarat gata sa-i numere premierului ouale, caci oricum nu vor gasi "decat doua".























































