Premierul ar fi onorat sa cada Guvernul din cauza pachetului anticoruptie

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Gluma cea mai buna a acestei perioade este, probabil, aceasta intelegere PNL-PD-PRM, aceasta noua Conventie Democratica, in care rolul PNTCD a fost preluat de PRM. Mi se pare indecent ce se

"Gluma cea mai buna a acestei perioade este, probabil, aceasta intelegere PNL-PD-PRM, aceasta noua Conventie Democratica, in care rolul PNTCD a fost preluat de PRM. Mi se pare indecent ce se intampla". Asa a gasit de cuviinta, ieri, premierul Adrian Nastase sa comenteze intentia opozitiei de a depune o motiune de cenzura, dupa ce Guvernul isi va asuma raspunderea in Parlament pe pachetul de legi anticoruptie. Nastase a criticat, in termeni duri, PNL si PD, pentru ca nu au promovat aceste legi atunci cand se aflau la putere, iar acum nu fac decat sa tergiverseze punerea lor in aplicare. Intrebat daca exista riscul ca si parlamentarii PSD sa voteze in favoarea motiunii si Cabinetul sa fie demis, prim-ministrul a raspuns: "Intr-un fel, ar fi onorant pentru noi sa cadem pe o motiune indreptata impotriva unei legi anticoruptie. Probabil ar fi o frumoasa iesire din scena". Nastase a spus ca nu le-a cerut senatorilor si deputatilor pesedisti sa sprijine Guvernul, ci le-a recomandat sa sanctioneze "ghiveciul ideologic" al coalitiei care depune motiunea. Seful Executivului a reiterat importanta legilor cuprinse in pachetul anticoruptie, in special a reglementarilor privind conflictul de interese si incompatibilitatile. De altfel, in proiectul de discurs pe care Nastase urma sa-l tina in Biroul Executiv, document ajuns din greseala la ziaristi, liderul pesedist afirma: "Traiesc o anumita satisfactie vazand nemultumirea unora din afara partidului si chiar din partid. E semnul ca solutiile ating efectiv mecanismele si persoanele corupte. Incompatibilitatile ii vor salva pe multi de la tentatii".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite