La Cluj-Napoca s-a lansat Partidul Ardelenilor
0Sabin Gherman, autorul manifestului "M-am saturat de Romania", se afla la o noua tentativa de a inregistra un partid politic al carui program are drept piatra unghiulara regionalizarea. El a lansat,
Sabin Gherman, autorul manifestului "M-am saturat de Romania", se afla la o noua tentativa de a inregistra un partid politic al carui program are drept piatra unghiulara regionalizarea. El a lansat, ieri, la Cluj-Napoca, Partidul Ardelenilor, sub sloganul "Ca sa ai banii tai!". Programul acestei formatiuni, aflata in curs de inregistrare (a strans deocamdata 17.000 de semnaturi, din necesarul de 25.000), este centrat pe impartirea tarii in noua regiuni istorice - Transilvania, Crisana, Maramures, Banat, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova si Bucovina. Regiunile (care potrivit normelor europene sunt limitate, teritorial si populational, la 3.000.000 de locuitori) ar urma sa detina propriile structuri executive si legislative, prin transfer de atributii de la centru. In linii mari, programul Partidului Ardelenilor il preia pe cel al Ligii Transilvania - Banat (LTB), a carei inregistrare a fost respinsa, luna trecuta, de Curtea de Apel Bucuresti. In urma deciziei magistratilor romani, Gherman s-a adresat Curtii Europene a Drepturilor Omului, cerand statului roman daune de 10 milioane de euro. Comitetul de Initiativa pentru inregistrarea Partidului Ardelenilor, caruia i se vor alatura si membri din Grupul "Provincia", fiind sustinut si de Liga Pro Europa - de altfel, presedintele Ligii, Smaranda Enache, fost ambasador al Romaniei la Helsinki, a participat la lansarea de la Cluj-Napoca - a facut cunoscut faptul ca, dupa esecul inregistrarii LTB, s-au primit asigurari din partea Puterii ca nu astfel vor sta lucrurile si cu Partidul Ardelenilor.























































