Intamplari cu Ion Iliescu prin Bucuresti

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ion Iliescu este primul oficial care descinde, in ultimii 50 de ani, in cartierul Andronache. O periferie bucuresteana fara canalizare, cu ulite arate si o singura strada asfaltata acum un an, fara

Ion Iliescu este primul oficial care descinde, in ultimii 50 de ani, in cartierul Andronache. O periferie bucuresteana fara canalizare, cu ulite arate si o singura strada asfaltata acum un an, fara linii RATB, populata cu pensionari la limita saraciei. Locuitorii zonei, mai toti leat cu presedintele, s-au napustit asupra lui cu sarutari si strangeri de maini in semn de multumire pentru atentia acordata. Povestiri din Padurea Andronache Presedintele Iliescu cunoaste cartierul din anii '40. Atmosfera din curtea unei scoli desprinsa din lumea lui Creanga ii trezeste presedintelui amintiri. "Locuiam langa Abator, la capatul tramvaiului 1, care venea pana aici. Aveam un coleg de clasa care locuia in cartierul Andronache. Era fiul unui STB-ist si veneam in vizita la el. Nu mai stiu nimic de el de 20 de ani. Mergeam la padure, bateam mingea pe maidane... Aici, in Padurea Andronache, a fost ucis in timpul rebeliunii legionare muncitorul ceferist Constantin David, care locuia aproape de Grivita Rosie. A fost ridicat intr-o noapte de o banda de legionari, adus aici si ucis. Era o iarna grea, cu zapada multa, l-au gasit dupa cateva saptamani, desfigurat. Era prieten cu tatal meu, muncitor ceferist". In ciuda aspectului de sat parasit, presedintele a gasit cartierul schimbat in bine fata de anii '40. Unde tii pistolul? In Parcul Tei, Ion Iliescu a dovedit ce usor pot fi fentati SPP-istii. Dorind sa discute cu niste studenti de la Constructii, a luat un viraj pe care garzile nu l-au anticipat. Astfel, Ion Iliescu s-a trezit, singur, fata in fata cu o tanara fata. O studenta dezorientata de intamplare. "Unde tii pistolul?", a intrebat presedintele chicotind. Ce-i drept, chiar si calimara cu cerneala de ar fi fost, SPP era afara din joc. Studentii i-au spus presedintelui ca nu-si doresc decat sa apuce si ei sa-si faca meseria, adica sa construiasca in tara lor. Mancau moldovenii mamaliga pe vremea lui Stefan cel Mare ? Scoala 22 Mexic, situata pe Bulevardul 1 Decembrie 1918. O scoala vopsita in roz, ca o fondanta. O scoala cu "ruda" in Mexic. De renovarea si dotarea ei s-au ocupat Primaria sectorului 3 si insusi ambasadorul Mexicului. Presedintele Iliescu intra la o ora de istorie. "Va place istoria? E interesanta din punct de vedere al modului de evolutie", se lanseaza presedintele. Clasa tace. Presedintele continua: "Mie mi-au placut Tarile de Jos si Anglia. Primele care au facut pasul spre revolutia industriala". Clasa tace in continuare. Presedintele se repliaza ghidus: "Mancau moldovenii mamaliga pe vremea lui Stefan cel Mare?" Copiii se destind, agita mainile a raspuns. "Nu, ca nu era adus porumbul din America", declama triumfator un pusti. Toata lumea rade si presedintele decreteaza ca astfel de capcane sunt foarte instructive. Fasolea, o delicatesa Piata Obor. Legume, fructe, zarzavat si... preturi. Ion Iliescu intreaba: "Nu sunt prea mari preturile?" Producatorii nu-i raspund. Se opreste in dreptul unui taran cu fasole de Calarasi: 30 de mii kilul. Pentru o ciorba buna mai trebuie ulei, morcov, ceapa, cimbru... Fara ciolan sau carnati, pretul este deja piperat. Presedintele recunoaste: "A ajuns o delicatesa si era mancarea saracului". In Piata Vitan, presedintele primeste un cadou. Un sirian ii da un bonsa. "Asa e obiceiul la noi. Cand iti intra in pravalie un om mare, ii dai ceva verde, ca sa aduca noroc", spune arabul. Astazi, presedintele merge in sectoarele 4 si 5 si termina informarea pentru marea intalnire cu primarii. Nu e campanie electorala, spune el. "Orice politician trebuie sa coboare cu picioarele pe pamantul tarii si in afara campaniilor electorale", incheie presedintele.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite