Contractul politic PSD-UDMR, prelungit inca un an

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Daca as fi diplomat, as spune ca lucrurile bune s-au datorat colaborarii noastre si cele rele din guvernare - PSD. Dar, avand in vedere aroganta noastra, a celor din PSD, nu am sa spun acest lucru. A

"Daca as fi diplomat, as spune ca lucrurile bune s-au datorat colaborarii noastre si cele rele din guvernare - PSD. Dar, avand in vedere aroganta noastra, a celor din PSD, nu am sa spun acest lucru. A fost o experienta foarte buna si speram ca rezultatele sa fie la fel de bune", a spus, ieri, presedintele pesedist Adrian Nastase, la semnarea celui de-al treilea protocol de colaborare cu UDMR. Nastase a marturisit, franc, ca decizia de a continua cooperarea cu formatiunea lui Marko Bela a fost generata de nevoia de sustinere parlamentara, care sa asigure stabilitate guvernului minoritar pe care il conduce. "Poate nu sunt in cea mai buna zi pentru a da raspunsuri diplomatice", a adaugat, zambind, premierul. Motivul bunei sale dispozitii au fost, pe langa reusita semnarii protocolului, micile incidente de la conferinta de presa. Mai intai, el a fost nevoit sa-si intrerupa declaratiile pentru ca, din cauza instalatiei de sonorizare, vocea sa era puternic acoperita de ecou. Dupa cateva minute, Nastase a incercat din nou sa vorbeasca, dar de data asta declaratiile i-au fost inabusite de un reportofon, pornit brusc. "Ia sa vedem, puteti sa ascultati in paralel?", s-a adresat Nastase ziaristilor. Protocolul din acest an nu difera substantial de cele precedente, o noutate fiind anexele voluminoase, care cuprind alocarea bugetara pe 2003 pentru proiecte de infrastructura si bugete locale in judetele din Transilvania. UDMR a mai obtinut de la PSD asigurari ca minoritatile sa fie reprezentate in conducerea institutiilor publice (e vorba de o dorinta mai veche a udemeristilor de a avea oameni in servicii secrete, armata si justitie), extinderea invatamantului de stat superior si preuniversitar, precum si largirea retelei de emisie a TVR 2 si reinfiintarea studioului TV de la Targu Mures. Cele doua partide nu s-au pus inca de acord in privinta modificarii Constitutiei, problema care nu figureaza insa in protocol. "Nici noi nu am renuntat la cererile noastre si nici PSD", a spus Marko Bela. Acest fapt a fost confirmat si de Adrian Nastase: "Noi suntem printre partidele care se opun eliminarii sintagmei de "stat national" din Constitutie. Deschidem o cutie a Pandorei pe o chestiune care, la limita, nu va avea efecte practice".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite