Autoadministrarea lui Tokes i-ar putea scinda pe maghiari

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Senatorul UDMR de Cluj, Eckstein-Kovacs Peter, si-a manifestat ingrijorarea ca organizarea Forumului din 14 martie si tendinta constituirii Autoadministrarii Comunitatii Maghiare din Ardeal, pe care o

Senatorul UDMR de Cluj, Eckstein-Kovacs Peter, si-a manifestat ingrijorarea ca organizarea Forumului din 14 martie si tendinta constituirii Autoadministrarii Comunitatii Maghiare din Ardeal, pe care o vede drept miscare politica, ar putea avea drept consecinta scindarea comunitatii maghiare. "Exista pericolul sa se produca o schisma care nu este de dorit in pragul alegerilor locale si generale", a subliniat acesta. Parlamentarul clujean nu a criticat ideile exprimate de radicalii maghiari la Cluj in cadrul Forumului, spunand ca organizatorilor manifestarii ar trebui sa li se acorde un termen de gratie, pentru a se putea vedea care le sunt intentiile. In 14 martie, Comitetul de Initiativa a infiintarii Consiliului National al Maghiarilor din Ardeal, ce se doreste a fi un fel de legislativ al Autoadministrarii, s-a adoptat o rezolutie in care se facea un apel la parlamentarii UDMR pentru a promova proiecte de modificare a Constitutiei. Este vorba despre renuntarea la sintagma "stat national" din articolul 1, garantarea drepturilor minoritatilor de a beneficia de autonomie administrativa si teritoriala, folosirea limbii materne in justitie etc.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite