FCSB face instrucţie cu CFR Cluj! Oaspeţii au avut un jucător eliminat în minutul 40

Primele două formaţii în clasament şi-au disputat, vineri seara, supremaţia în Liga 1. FCSB şi-a surclasat contracanditata la tiltu şi a învins la scor de neprezentare, 3-0,  dar meciul a fost decis de trei gafe imense ale oaspeţilor.

Ştiri pe aceeaşi temă

Cele două mari rivale au abordat partida cu un moral excelent, fiecare echipă având 4 victorii consecutive înaintea duelului de pe Arena Naţională.

Fără jucătorii ofensivi Mario Rondon, Valentin Costache, Gabriel Debeljuh, toţi infectaţi cu coronavirus, cărora li s-a alăturat Billel Omran, accidentat la antrenamentul de miercuri, CFR Cluj a lăsat însă impresia că este un simplu partener de antrenament al bucureştenilor şi nu o candidată la tiltu.

Prima repriză a fost la discreţia gazdelor, portarul Arlauskis, revenit la CFR după periplul eşuat din fotbalul arab, fiind cel mai bun jucător al gazdelor. Lituanianul, providenţial în minutele 5, 31 şi 39, a greşit nepermis cu 5 minute înainte de pauză, când a văzut direct cartonaşul roşu pentru o intervenţie imprudentă, în afara careului mare, asupra lui Octavian Popescu,

Misiunea gazdelor, care oricum dominaseră copios şi când s-a jucat 11 conra 11, a fost uşurată imediat după revenirea de la cabine de Alexandru Chipciu. În minutul, 49, fostul jucător al celor de la FCSB a călcat pe minge în mijlocul careului mare şi Olaru a înscris cu un şut imparabil.

12 minute mai târziu a venit rândul lui Camora să greşească impardonabil. Căpitanul clujenilor a pasat direct adversarului său, Olaru, care a şutat în portarul ieşit în întâmpinare. Mingea a căpătat o traiectorie ciudată, doi fundaşi au evitat să respingă şi Tănase, apărut de nicăieri, a înscris în poarta goală.

Moruţan a dat lovitura de graţie în minutul 79, şut sub transversală, din marginea careului mare, după o pasă ideală a lui Tănase,

FCSB: Vlad - Creţu (Panţîru '46), Miron, I. Cristea, Ov. Popescu - O. Moruţan (Vână '90+1), Şut, D. Olaru - Fl. Coman, Fl. Tănase (Istrate '90+1), Oct. Popescu (Oaidă '84). Antrenor: Anton Petrea

CFR Cluj: Arlauskis - Susic (Manea '79), Vinicius, Burcă, Camora - Itu, Bordeianu, Deac - Chipciu (Pereira '79), Carnat (Gîdea '79), Păun (Sigurjonsson '53). Antrenor: Edward Iordănescu

Cartonaşe galbene: Moruţan '45+3, Tănase '81 / Chipciu '70, Bordeianu '73

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe - Iulian Dima;