Giurgiuvenii s-au oprit în „şaisprezecimi”

0

Astra II Giurgiu a ratat calificarea în optimile de finală ale Cupei României după ce a cedat cu 0-3 miercuri seară în faţa prim-divizionarei Gloria Bistriţa. Este pentru al doilea an consecutiv când giurgiuvenii pierd în această fază  a competiţiei în faţa echipei patronate de Jean Pădureanu, cu acelaşi scor.

Cu moralul excelent după victoria de sâmbătă, din campionat, cu FC Botoşani, Astra II spera să producă una dintre surprizele Cupei, eliminând o formaţie mult mai bine cotată. Însă cum socoteala de-acasă nu se potriveşte cu realitatea de pe gazon, elevii lui Imilian Şerbănică au început greu partida de la Bistriţa. După câteva ratări, gazdele au reuşit să deschidă scorul prin Nalaţi (minutul 22), douăzeci de minute mai târziu „veteranul” Coroian dublând avantajul bistriţenilor. Actul secund a fost la fel de modest pentru Astra II în ciuda faptului că, din minutul 52, fotbaliştii giurgiuveni au evoluat cu un om în plus pe teren după eliminarea lui Vali Năstase. Tabela avea să fie închisă în minutul 76 de Moraes după o fază superbă de atac.
„Bistriţa a fost echipa mai experimentată, au avut ocazii, au meritat să câştige. Sper totuşi să ne revenim şi să reuşim un rezultat bun  a Buzău, acolo unde se joacă pe puncte” a declarat Adrian Ene, „secundul” Astrei II.