Ceahlaul este cu un picior in Divizia B

0

Elevii lui Marius Lacatus au pierdut cu scorul de 1-0 in Giulesti, in timp ce FCM Bacau a castigat fara probleme intalnirea de pe teren propriu, scor 2-1, cu FC National

Echipa lui Gheorghe Stefan a fost lovita de catre toata lumea in ultima perioada. La mijlocul saptamanii trecute, "Pinalty" a fost suspendat timp de doi ani, din cauza ca vrut sa-l stranga de gat pe arbitrul Balaj, cel care i-a arbitrat pe "pietreni" in meciul cu Brasov. Tot atunci, terenul lor a fost suspendat pe o perioada de doua etape, astfel ca partida cu Dinamo se va juca pe o alta arena. Dupa aceste sanctiuni, Stefan a tunat ca sefii fotbalului romanesc urmaresc sa-i retrogradeze echipa ca sa poata sa-i salveze pe cei de la Bacau. In aceste conditii, Ceahlaul trebuia sa castige cu Rapid pentru a putea spera ca mai ramane in primul esalon. Ieri, Rapidul nu a parut interesata de faptul ca oaspetii se afla intr-o situatie disperata si a atacat chiar de la inceputul partidei. Astfel, chiar in minutul cinci Rada a trimis balonul in bara din interiorul careului. Giulestenii au reusit deschiderea scorului in minutul 34, cand Maldarasanu a expediat un sut superb din marginea careului in vinclul portii lui Covrig. Cea de-a doua repriza nu a adus nimic nou, astfel ca Ceahlaul se indreapta cu pasi siguri catre Divizia B. In celalalt meci cu implicatii la retrogradare, FCM Bacau a avut un meci linistit acasa, unde a intalnit pe FC National. Trupa lui Ionut Lupescu s-a impus fara probleme, cu scorul de 2-1, si a scapat de ultimul loc retrogradabil, pe care a picat trupa lui "Pinalty". FCM Bacau a marcat primul gol in minutul 15, cand Apostol a centrat in careu, iar Ciocoiu a reluat in poarta. Cel de-al doilea punct realizat de bacauani a fost opera lui Narcis Raducanu, care a patruns pe partea dreapta si a inscris cu un sut din alergare. Cu doua minute inainte de final, Caramarin a reusit sa reduca scorul pe tabela de marcaj, insa acest lucru nu i-a afectat pe elevii lui Lupescu. In urma acestor rezultate, Bacaul a parasit ultimul loc retrogradabil, unde a ajuns echipa lui "Pinalty", insa abia in ultima etapa se va decide cine va ajunge in divizia B, alaturi de Oradea si Petrolul Ploiesti.