Wozniacki, meci plin de suspans la Australian Open: a doua jucătoare a lumii a stat aproape 90 de minute pe teren

0

Caroline Wozniacki (2 WTA) a fost la o minge de eliminare în turul II şi nici în a treia rundă n-a avut un duel lipsit de probleme.

Ultimul meci al zilei de vineri la Australian Open a programat o confruntare între Caroline Wozniacki (2 WTA) şi Kiki Bertens (32 WTA).

Calificată după mari emoţii în duelul cu Jana Fett (119 WTA), daneza de 27 de ani n-a avut viaţă uşoară nici cu Bertens.

Chiar dacă a început excelent fiecare set, Wozniacki l-a încheiat de fiecare dată plină de nervi. În primul, s-a dus la 4-1 şi 5-2, dar Bertens s-a apropiat la 5-4, înainte de a ceda cu 4-6.

Apoi, în setul doi, Wozniacki a avut 3-0, 4-1 şi 5-2, dar la 5-3 a urmat un game colosal, de 13 minute! Wozniacki a salvat patru mingi de break, dar a şi irosit trei mingi de meci, înainte de a încheia partida cu 6-3.

În optimi, Wozniacki o va întâlni pe Rybarikova (21 WTA).