Prăbuşire dureroasă. România, fără medalie olimpică la gimnastică după 40 de ani. Veteranii Drăgulescu şi Ponor au rămas în afara podiumului

0
Cătălina Ponor

Gimnastica românească este reprezentată la Rio doar de Marian Drăgulescu şi Andrei Muntean, respectiv Cătălina Ponor, după ce echipele tricolore au ratat calificarea. Prăpastia în care a căzut cel mai medaliat sport din istoria României anul trecut, la Glasgow, s-a adâncit la Jocurile Olimpice, unde atât Drăgulescu, cât şi Ponor au rămas în afara podiumului.

Marian Drăgulescu a fost notat cu 15.266 la prima săritură şi cu 15.633, la cea de-a doua, iar cu o medie de 15,449 s-a clasat pe locul 4. Medalia de aur a revenit sportivului Ri Se Gwang (Coreea de Nord, 15.691), cea de argint rusului Denis Abliazin (15.516), iar cea de bronz lui Kenzo Shirai (Japonia, 15.449). Gimnastul nipon a avut dificultate mai mare decât Marian Drăgulescu, astfel încât deşi au avut medie egală a fost superior. La sărituri, Marian Drăgulescu a fost medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Atena.

Practic, podiumul din finală a fost identic cu cel din calificări. Atunci, Marian Drăgulescu încheiase cu o medie de 15.283, după două evoluţii de peste 15.000, prima, un “Drăgulescu” cu dificultate 6.0, culmea, mai slab executat, pentru care a primit 15.133, a doua, cu ronda, din 6.2, pentru care a fost notat cu 15.433.

1 Ri Se Gwang RPD Coreeana 15.433
2 Abliazin Denis Rusia 15.416
3 Shirai Kenzo Japonia 15.283
4 Radivilov Igor Ucraina 15.283
5 Dragulescu Marian Romania 15.283

La bârnă, Ponor a fost pe locul 7

Gimnasta Cătălina Ponor s-a clasat pe locul 7, în finală la bârnă, ea bifând a treia finală olimpică la acest aparat.

Cătălina Ponor, aflată la a treia finală olimpică la bârnă, a intrat a cincea în concurs şi a fost notată cu 14.000, după ezitări decisive pe parcursul exerciţiului, astfel că s-a clasat doar pe locul 7. Medalia de aur a fost câştigată de Sanne Wevers (Olanda, 15.466), urmată pe podium de gimnastele americane Lauren Hernandez (15.433) şi Simone Biles (14.733). În 2004, Cătălina Ponor a câştigat medalia de aur la bârnă, ea având alte patru medalii olimpice în palmares: aur, la sol şi cu echipa (2004), argint la sol (2012) şi bronz cu echipa (2012). Cătălina Ponor se calificase în finala de la bârnă de pe poziţia a 5-a, dintre cele 82 de gimnaste prezente la start, depăşită fiind de Simone Biles (SUA) 15.633, Laurie Hernandez (SUA)  15.366, Flavia Saraiva (Brazilia) 15.133, Sanne Wevers (Olanda) 15.066.