US Open: încă o supriză mare, un fost câştigător a fost eliminat. Programul sferturilor

0

După eliminarea lui Rafael Nadal, un alt fost câştigător al turneului din Statele Unite a fost scos din competiţie.

Tenismenul Andy Murray, locul ATP, a fost învins, luni, cu scorul de 7-6 (5), 6-3, 6-7 (2), 7-6 (0), de sud-africanul Kevin Anderson, locul 14 ATP şi cap de serie numărul 15, în optimile de finală ale US Open, britanicul ratând pentru prima dată din 2010 accesul în sferturi la un Grand Slam.

Muray şi Anderson au disputat un meci de patru ore şi 18 minute, cel mai lung de la această ediţie a turneului american, informează agenţia de ştiri Mediafax.

Jucătorul din Africa de Sud va juca în sferturi cu elveţianul Stanislas Wawrinka, locul 5 ATP şi cap de serie numărul 5.

Într-un alt meci din optimi, al doilea favorit al turneului, elveţianul Roger Federer l-a învins, cu scorul de 7-6 (0), 7-6 (6), 7-5, pe americanul John Isner, locul 13 ATP şi cap de serie numărul 13.

Federer îl va avea adversar în faza următoare pe francezul Richard Gasquet, locul 12 ATP şi cap de serie numărul 12, care a trecut, în optimi, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-4, 6-1, de cehul Tomas Berdych, locul 6 ATP şi cap de serie numărul 6.

Astfel, meciurile din sferturile de finală ale US Open sunt următoarele:

Marţi

Novak Djokovici (Serbia), locul 1 ATP - Feliciano Lopez (Spania), locul 19 ATP şi cap de serie numărul 18;

Marin Cilici (Croaţia), locul 9 ATP şi cap de serie numărul 9 - Jo-Wilfried Tsonga (Franţa), locul 18 WTA şi cap de serie numărul 19.

Miercuri

Kevin Anderson (Africa de Sud), locul 14 ATP şi cap de serie numărul 15 - Stan Wawrinka (Elveţia), locul 5 ATP şi cap de serie numărul 5;

Roger Federer (Elveţia), locul 2 ATP - Richard Gasquet (Franţa), locul 12 ATP şi cap de serie numărul 12.