Simona Halep a abandonat în Olanda, din cauza unei accidentări

0
Simona Halep. FOTO: Reuters

Simona Halep n-a mai reuşit să-şi apere titlul de la 's-Hertoghenbosch (Olanda), câştigat anul trecut. Românca s-a oprit astăzi, în optimi, în partida cu Annika Beck (Germania, locul 55 WTA), din cauza unei accidentări.

Românca a început ezitant în primul set, în care a fost condusă cu 3-0 şi 4-1, dar a revenit senzaţional şi a câştigat cu 7-5, după 50 de minute de joc. La pauza dintre seturi, Simona a solicitat intervenţia fizioterapeutului, acuzând dureri la omoplatul drept.

A urmat setul secund, în care Halep a mai cerut de două ori ajutor medical, iar la scorul de 3-2 pentru Annika Beck a abandonat.

În ultima perioadă Simona Halep a avut mai multe probleme medicale.

Dacă accidentarea nu este gravă, românca ar urma să participe la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Şlem al anului, care începe luni.

În premieră, Simona Halep este a treia favorită de la Wimbledon.