Rezultate în Liga I: Astra - Petrolul 3-1, Dinamo - Pandurii 2-1. "Câinii" sar pe podiumul campionatului intern

0

Etapa a 22-a Ligii I a programat astăzi două partide, ambele fiind încheiate cu victorii ale echipelor care au jucat pe teren propriu.

La Giurgiu, liderul Astra a pus capăt unei serii negre pe teren propriu şi a învins ultima clasată Petrolul cu 3-1, într-un meci fără istoric. Au înscris pentru giurgiuveni Alibec, Budescu şi Daniel Niculae, iar pentru Petrolul Ropotan.

Dinamo a reuşit şi ea o victorie, 2-1 cu Pandurii, însă într-o manieră dramatică. "Câinii" au deschis scorul prin Essombe,aflat în poziţie de ofsaid, Valentin Munteanu a egalat, iar Puljici a adus victoria în primul minut al prelungirilor.

Cu acest rezultat, Dinamo a urcat pe locul trei în Liga I, la egalitate de puncte cu Viitorul, care joacă luni cu Steaua.