Monica Niculescu, calificată în sferturile de finală ale turneului de la Washington, în urma unei reveniri incredibile

0
Monica Niculescu. FOTO BRD Bucharest Open

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu s-a calificat, miercuri noapte, în sferturile de finală al turneului WTA de la Washington, după o victorie incredibilă în faţa americancei Lauren Davis. Românca a revenit în joc după ce pierduse primul set cu 1-6.

Lauren Davis (locul 83 WTA) a dominat primul set luând trei break-uri. Monica Niculescu (39 WTA) şi-a revenit în setul al doilea, reuşind să şi-l adjudece cu un 6-1.

Setul al treilea a fost dominat de jucătoarea din România, cu toate că l-a câştigat mult mai greu, 6-4. Partida dintre Niculescu şi Lauren Davis a durat  două ore şi 18 de minute.

Niculescu o va întâlni în runda următoare pe a doua favorită, australianca Samantha Stosur, care a trecut cu 6-1, 7-5, de Irina Falconi, din Statele Unite.

Turneul de la Washington e dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

În aceeaşi fază a turneului, Irina-Camelia Begu a trecut în trei seturi, 3-6, 7-5, 6-4 de jucătoarea Polona Hercog.