LIVETEXT Steaua-Petrolul 3-0. Incidente între suporteri şi jandarmi înainte de startul Supercupei României

0

Câteva zeci de suporteri ai Stelei s-au luat la bătaie cu jandarmii în zona Arenei Naţionale. Rămâneţi pe adevarul.ro pentru a urmări în format livetext partida dintre Steaua şi Petrolul Ploieşti din Supercupa României.

Min. 90+4 S-a terminat meciul. Steaua a cucerit Supercupa!

Min 80 A ieşit Mustivar şi a intrat Cristescu.

Min 78 Piovaccari a ratat singur cu Pecanha.

Min. 66 A ieşit Georgievski, accidentat, şi a intrat Prepeliţă.

Min. 61 A ieşit Nikolici şi a intrat noua achiziţie a Stelei, Piovaccari.

Min. 57 Schimbări la Petrolul: au ieşit Neag şi Adrian Cristea şi au intrat Romario şi Teixeira. Ultimul şi-a făcut debutul la Petrolul într-un meci oficial.

Steaua a făcut şi ea o schimbare: Iancu a ieşit şi a intrat Nicolae Stanciu.

Min. 46 A început partea a doua.

Min. 45+2 Pauză. O primă repriză în care Steaua a „măturat“ cu Petrolul, o echipă fără multe piese de bază precum Bokila, Alcenat sau Marinescu. Ploieştenii au fost şi dezavantajaţi de arbitrul Ovidiu Haţegan, care l-a eliminat gratuit pe Manasse, după un duel cu Nikolici.

Min. 42 GOOOL STEAUA! Pintilii a marcat cu un şut fabulos, sub bară.

Min. 36 Grozav a fost aproape de 1-2, după o pătrundere fabuloasă, în dribbling, în care i-a înşirat pe stelişti, dar a fost blocat în momentul şutului.

Min. 33 GOOOL STEAUA! Bourceanu s-a răzbunat pentru ratarea penalty-ului. A executat o lovitură liberă de pe dreapta, iar Szukala a reluat, cu capul, la colţul lung, cu o lovitură excelentă de cap.

Min. 30 Bourceanu a ratat penalty-ul! Brazilianul adus de la Rapid, Pecanha, a salvat cu o paradă de zile mari.

Min. 28 Penalty pentru Steaua şi eliminare Manasse!

Min. 25 Guilherme aproape ca a egalat cu un şut formidabil, dar Tătăruşanu a trimis în corner.

Min. 22 GOOOL STEAUA! Stefan Nikolici a deschis scorul.

Min. 14 Iancu este găsit în adâncime de o pasă a lui Tănase, dar tânărul jucător stelist trage în portarul advers.

Min. 12 Tănase este şi el avertizat de arbitrul Ovidiu Haţegan.

Min. 9 Yamissi de la Petrolul vede primul galben al meciului. Steaua are o lovitură liberă periculoasă,  executată de Iancu, dar care trece aproape de vinclul porţii Petrolului.

Min. 5 Fanii Petrolului afişează o coregrafie inedită. Echipele se tatonează reciproc.

Min. 1 Steaua are lovitura de începere a partidei.

Înainte de startul meciului se va păstra un moment de reculegere pentru suporterul Petrolului mort în timp ce venea cu trenul spre Bucureşti pentru a urmări Supercupa României.

Cosmin Contra a ascultat din lojele Arenei Naţionale intonarea imnului, fiind suspendat pentru această partidă.

Cele două echipe au pătruns pe gazon, după care a fost intonat imnul României.

Spiritele s-au calamat între timp şi suporterii celor două echipe pătrund rând pe rând în stadion.

Cu 20 de minute înainte de debutul Supercupei României dintre Steaua şi Petrolul, suporterii roş-albaştri s-au luat la bătaie cu jandarmii în afara Arenei Naţionale. Patru fani au fost duşi de jandarmi la secţia de poliţie.

Potrivit informaţiilor oferite de corespondentul Sport.ro de la Arena Naţională, fanii Steleiau avut ceva de împărţit cu jandarmii, încercândă să rupă gardurile de siguranţă şi aruncând cu diferite obiecte în oamenii legii, care au replicat cu gaze lacrimogene, încercând să-i disperseze pe protestatari.

Cei doi antrenori au decis echipele pe care le vor trimite în teren în această seară:

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Ad. Popa, G. Iancu, Cr. Tănase - Nikolic. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Petrolul: Pecanha - Achim, Manasse, Neag, Guilherme - Mustivar, Hoban - Boudjemaa, Grozav, Ad. Cristea - Hamza. Antrenor: Cosmin Contra.