FOTO Steaua - Dinamo 3-0, "câinii" au fost umiliţi în două minute! Arlauskis, lovit cu o petardă de dinamovişti

0

Steaua - Dinamo s-a terminat 3-0, după golurile marcate de Lukasz Szukala, Paul Papp şi Claudiu Keşeru! "Câinii" au primit două goluri în două minute şi au ajuns la 10 meciuri la rând fără victorie în faţa Stelei!

Steaua a câştigat categoric "eternul derby", impunându-se cu 3-0 în faţa rivalei.

Prima repriză a fost una echilibrată, cu o echipă dinamovistă aproape de a înscrie primul gol. Dar cei care au punctat au fost steliştii, prin Szukala. Polonezul a marcat cu o lovitură de cap în prelungirile primei reprize, fructificând o lovitură liberă bătută perfect de Sânmărtean.

Deznodământul partidei a fost în suspans până înspre final, când campionii s-au dezlănţuit. Paul Papp a finalizat un contraatac (minutul 78), iar Keşeru a punctat cu un şut sub bară (minutul 80).

Fanii lui Dinamo s-au răzbunat pe Arlauskis, care a fost nimerit cu o petardă aruncată dinspre peluza alb-roşie.

Mai înainte, şi dinamovistul Bărboianu fusese luat la ţintă, de suporterii Stelei, în momentul în care se pregătea să bată un corner.

Reacţii după meci

Livetext, ora 20.30

Min 1: Meciul a început cu întârziere, atmosferă senzaţională pe "Arena Naţională". Steliştii au aprins sute de torţe, dinamoviştii au afişat un steag imens cu Charlie Chaplin.

Min. 9: Ocazie mare pentru Dinamo: scăpat singur cu Arlauskis, Alexe nu l-a putut învinge pe portarul lituanian

Min. 17 Steaua a dat gol, dar Keşeru era în ofsaid

Min. 27 Asalt la poarta Stelei: Alexe a fost blocat de Prepeliţă în ultimul moment. Apoi, şutul lui Bilinski a fost respins de Arlauskis, iar Matei a reluat peste poartă.

Min. 34: Ocazie uriaşă a Stelei: şutul lui Keşeru din 5 metri, blocat miraculos de portarul Marc

Min. 45+3 Goooool Steaua: o lovitură liberă bătută perfect de Sânmărtean a fost reluată cu capul în plasă de Szukala!

Min. 48 Şutul lui Keşeru a fost blocat de Grecu

Min. 55: Raportul cornerelor e 10-3 pentru Dinamo, dar defensiva Stelei rezistă!

Min. 63: Mutare a lui Flavius Stoican; Rotariu, în locul lui Matei.

Min. 64: Ratare Steaua! Capul lui Varela a trecut peste poarta lui Marc

Min. 74: Rotariu a driblat în careul Stelei, dar n-a mai avut puterea unui şut care să-l învingă pe Arlauskis.

min. 78: Gooooool Steaua Scăpat singur cu portarul, Adi Popa s-a încrucat în minge, dar balonul a ajuns cumva la Paul Papp, care a punctat pentru 2-0!

Min. 80: 3-0 pentru Steaua! Keşeru a şutat puternic, sub transversală, din interiorul careului.

Min. 89: Stoican îl debutează pe Patrick Petre, dar ce moment nefericit şi-a ales, la 3-0 pentru Steaua!

Fluier final, 3-0 pentru Steaua, al 10-lea meci consecutiv în care Dinamo nu reuşeşte să o bată pe marea rivală

Echipele de start:

Steaua: Arlauskis - Papp, Szukala, Varela, Filip - Prepeliţă, L. Sînmărtean - Ad. Popa, Chipciu, Cr. Tănase - Keşeru

Rezerve: Niţă, Râpă, Luchin, N. Stanciu, Toşca, Breeveld, Bourceanu

Dinamo: Marc - Fai, Nedelcearu, Cordoş, Grecu - Bărboianu, Boubacar - Matei, Alexe, Lazăr - Bilinski

Rezerve: Samoilă, Durimel, I. Şerban, Elton, Gavrilă, D. Rotariu, Patrick Petre

Meciul a început cu un conflict între suporterii Stelei şi forţele de ordine - foto Mediafax

conflict steaua-dinamo foto mediafax

Steaua a primit o lovitură grea înaintea partidei din această seară. Nu se va putea baza pentru cel puţin o lună pe Raul Rusescu, fotbalist care a fost pe punctul de a-şi pierde vederea la un ochi!.

Suporterii au început războiul cu o seară înaintea partidei, când fanii Stelei au aşezat un steag roşu-albastru pe statuia lui Ivan Patzaichin din faţa arenei din Ştefan cel Mare.

În plus, steliştii se laudă că ştiu deja ce mesaje a pregătit galeria dinamovistă.

Acestea ar fi: 1. Cu naţionala mergeţi în deplasare doar când PCH vă dă aprobare. 2. Aniversaţi 5 ani de prietenie, nici gând de ultraserie. 3.Şi la noi v-aţi vândut, ce rămâne de făcut. 4. Azi multe mesaje despre Bucurică, şi la Atena cântaţi de frică.5. În Turcia, cu România v-aţi deplasat, doar când noi am organizat.  6. Sud sau Nord, mentalitate de buzunar, şi pe 2500 de lei v-aţi vândut iar.