FOTO Simona Halep la US Open: a câştigat meciul cu Bondarenko, s-a calificat în turul al treilea. Prima reacţie

0
Simona Halep FOTO Getty Images

Simona Halep a învins-o pe Kateryna Bondarenko, din Ucraina, în turul al doilea de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului.

Simona Halep s-a calificat în turul al treilea de la US Open, după ce a câştigat cu 6-3, 6-4 meciul cu sportiva Kateryna Bondarenko din Ucraina.

În turul al treilea, ea va juca împotriva lui Shelby Rogers (SUA, locul 154).

Simona Halep a spus după victoria cu Bondarenko: Un meci aspru, dificil. A fost greu, dar sunt bucuroasă că am încheiat în două seturi. Nu am jucat cel mai bun tenis al meu, dar rezultatul mă mulţumeşte.

Setul al doilea, 6-4 pentru Simona Halep

6-4 pentru Simona, break sosit exact în momentul oportun!

5-4 pentru Simona, la un joc distanţă de câştigarea meciului. "Hai Simona!", se aude din tribuna arenei Arthur Ashe.

4-4 Bondarenko nu cedează, 8 jocuri la serviciu, fără mingi de break.

4-3  pentru Simona, se merge cap la cap cu serviciul. Un break în acest moment ar fi perfect.

3-2 pentru Halep, încă niciun break în setul secund.

2-1 pentru Simona, care a revenit de la 0-30 cu patru mingi la rând. Se merge cu serviciul în startul setului.

1-1 Bondarenko rămâne lipită de Halep în startul setului, graţie unor servicii de 170 de km/h.

1-0 pentru Simona, joc pe serviciu la 30

Setul 1, 6-3 pentru Simona

6-3 pentru Simona, care face break şi câştigă primul set după un joc extrem de disputat. Prmiul set s-a încheiat după 41 de minute, iar Bondarenko a dat tot ce a putut pentru a o pune în dificultate pe Halep.

5-3 Simona revine de la 15-30, serveşte excelent şi se apropie de câştigarea primului set.

4-3 Bondarenko serveşte bine şi se apropie la un singur joc, Simona păstrează avantajul breakului.

4-2 pentru Simona, care măreşte din nou ecartul la două jocuri.

3-2 Break pentru Simona, care preia din nou conducerea.

2-2 Break Bondarenko, sportiva din Ucraina profită de două duble greşeli consecutive ale Simonei şi egalează scorul.

2-1 Bondarenko revine în joc, pe serviciu.

2-0 Halep îşi ţine serviciul la 30 şi se distanţează din start.

1-0 pentru SImona, care începe cu un break la 0!

Update Alexandru Dulgheru şi Florin Mergea au pierdut la dublu mixt meciul cu Daria Gavrilova (Rusia) - John Peers (Australia), 2-6, 2-6.

Partida dintre Halep şi Bondarenko începe de la ora 20.00 şi poate fi urmărită în direct pe EuroSport 2 şi în format livetext pe www.adevarul.ro. Simona Halep şi Kateryna Bondarenko (locul 104 WTA) nu s-au mai întâlnit până acum, însă în mod normal Simona nu ar trebui să întâmpine dificultăţi în faţa unui adversar mult mai slab cotat.

Partida are loc pe Arthur Ashe, cea mai mare arenă din lume pe care se joacă meciuri de tenis, cu o capacitate de peste 22.500 de locuri.

Dacă trece în turul al treilea, Simona va juca împotriva câştigătoarei din meciul Shelby Rogers (SUA) - Kurumi Nara (Japonia). "Nu ştiu cu cine am de jucat în continuare pe tablou, nu mă tem de nimeni pentru că nu am de ce să mă tem, am avut două turnee foarte bune înainte, am încredere că pot să câştig şi meciurile grele, vom vedea, fiecare meci este greu şi fiecare meci e deschis, fiecare are şansa de a câştiga", a afirmat Simona.

Ea a mai oferit o declaraţie surprinzătoare: "Nu am aşteptări de la US Open. Nu atâta timp cât Serena e aici". Cât despre Serena, ea n-a fost departe de o eliminare prematură de la US Open.

Simona va juca şi la dublu mixt în această noapte, alături de Horia Tecău. Vezi programul tuturor meciurilor în care sunt implicaţi români