Simona Halep s-a calificat în optimile turneului de la Cincinnati, după o victorie dramatică obţinută în faţa franţuzoaicei Kristina Mladenovic

0
Simona Halep

Simona Halep, cap de serie numărul 3 şi locul 3 WTA, a învins-o, miercuri, în turul doi al turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati (SUA),  pe franţuzoaica Kristina Mladenovic, poziţia 40 în ierarhia mondială, în trei seturi, 7-5, 7-5, 6-4, şi s-a calificat în optimile turneului american.

Partida a durat două ore şi 51 de minute şi la capătul ei Halep a obţinut prima victorie în cele trei meciuri disputate cu Mladenovic. Anterior, Mladenovic câştigase ambele partide jucate cu Halep. Românca a fost învinsă în 2014, în prima manşă a turneului de la Paris, cu scorul de 7-6 (1), 6-4, iar anul acesta, în iunie, cu scorul de 2-6, 6-0, 7-6 (4), în sferturile de finală ale turneului de la Birmingham. În faza următoare, Halep va evolua împotriva învingătoarei dintre Andrea Petkovic (Germania), locul 17 WTA şi cap de serie numărul 15, şi Camila Giorgi (Italia), locul 31 WTA. Calificarea în optimi este recompensată la Cincinnati cu un premiu de 27.640 de dolari şi cu 105 puncte WTA.

Prima declaraţie a Simonei Halep după calificarea în optimi. Ce îşi doreşte foarte mult acum jucătoarea noastră

Simona Halep - Kristina Mladenovic în format LIVETEXT

Setul al III-lea

6-4 Halep şi românca reuşeşte să se impună

5-4 Halep Franţuzoaica se agaţă de acest meci şi câştigă pe propriul serviciu

5-3 Halep Mladenovic urcă la fileu şi loveşte o minge mai scurtă, dar Halep ajunge şi închide punctul decisiv

4-3 Halep după ce Mladenovic trimite cu reverul în afara terenului

3-3 Mladenovic reuşeşte să egaleze pentru prima oară în acest set decisiv

3-2 Halep Un nou game câştigat de Mladenovic, care se menţine în coasta Simonei

3-1 Halep Simona reuşeşte să se distanţeze din nou pe tabelă. Game la 0 câştigat de Simona

2-1 Halep Sportiva din Franţa îşi câştigă serviciul, dar are în continuare un break de recuperat

2-0 Halep Constănţeanca pare decisă să nu mai repete greşelile din seturile anterioare

1-0 Halep Simona începe decisivul cu un break

Setul al II-lea

7-5 Mladenovic Franţuzoaica reuşeşte să se impună, iar meciul se va decide în setul decisiv

6-5 Mladenovic a preluat din nou conducerea. Deşi a avut mai multe şanse de rebreak, Halep le-a irosit, iar acum se vede condusă şi serveşte pentru a rămâne în set

5-5 Mladenovic reuşeşte să supravieţuiască în joc. Este egalitate pentru a treia oară în acest set

5-4 Halep Mladenovic menţine presiunea pe româncă. Halep urmează la serviciu pentru câştigarea meciului şi calificarea în turul 3.

5-3 Halep Game la zero în dreptul lui Halep pe propriul serviciu

4-3 Halep Break reuşit de Halep, după un forehand câştigator plasat de româncă

3-3 Simona a reuşit să egaleze pentru a doua oară în acest set

3-2 Mladenovic Simona a câştigat game-ul la 0

3-1 Mladenovic Simona este din ce în ce mai nervoasă, iar acest lucru se simte în jocul său

2-1 Mladenovic Franţuzoaica schimbă ritmul şi o surprinde pe Halep, care devine din ce în ce mai nervoasă

1-1 Halep restabileşte egalitatea şi menţine presiunea pe adversara sa

1-0 Mladenovic Începe setul al doilea cu Mladenovic la serviciu. Aceasta se duce rapid la 40-0 şi câştiga game-ul cu uşurinţă

Setul I

7-5 Halep Game la zero reuşit de Halep pe propriul serviciu şi primul set este adjudecat de Simona

6-5 Halep! După pauza de accidentare, franţuzoaica a sperat că va câştiga pe propriul serviciu, dar românca a plimbat-o eficient pe tot terenul şi a realizat break-ul la 15

Mladenovic cere o pauză medicală.

5-5 Cu serviciul doi al Simonei, la scorul de 30-40, Mladenovic trimite o dreaptă puternică la retur, la care sportiva de 24 de ani din Constanţa n-a avut replică

5-4 Halep După ce a condus cu 40-0, Halep a greşit două puncte consecutive, s-a făcut 40-30, dar o ultimă dublă greşeală a Kristinei o pune pe constănţeancă în postura de a servi pentru set!

4-4 Simona nu a reuşit să ţină de serviciu şi i-a pemis Kristinei să egaleze pentru a doua oară

4-3 Halep Constănţeanca nu cedează şi profită de mai multe erori ale adversarei, printre care şi o dublă greşeală

3-3 Mladenovic a reuşit să egaleze. Meciul devine extrem de echilibrat, deşi Halep părea să deţină controlul la început

3-2 Halep: Simona a condus cu 15-30 pe serviciul advers, dar Mladenovic a revenit cu trei puncte consecutive, ajutată de serviciul puternic

3-1 Halep: Simona se menţine în control şi reuşeşte să-şi adjudece un nou game

2-1 Halep: Deşi a avut şansa unui nou break, Simona pierde un game pentru prima dată în acest meci

2-0 Halep: Simona a câştigat rapid primul său game de serviciu

1-0 Halep: Început de meci perfect pentru Simona, care a profitat de fiecare greşeală a adversarei

Ora 18.30: A început partida.

Ora 18.21: Ploaia s-a oprit, iar organizatorii au început curăţarea terenurilor. Peste aproximativ 20 de minute va începe partida Simonei cu Mladenovic.

Ora 17.59: La Cincinnati plouă abundent de circa jumătate de oră încoace, iar din această cauză meciurile care ar fi trebuit să înceapă la ora 18:00 au fost amânate provizoriu.

Meciul dintre Halep şi Mladenovic va fi primul de pe Arena Grandstand.  Mladenovic a câştigat ambele partidei disputate până în prezent cu Halep. Românca a fost învinsă în 2014, în prima manşă a turneului de la Paris, cu scorul de 7-6 (1), 6-4, de Mladenovic, iar anul acesta, în iunie, cu scorul de 2-6, 6-0, 7-6 (4), în sferturile de finală ale turneului de la Brimingham.

În prima manşă, Mladenovic, 22 de ani, a trecut, marţi, cu scorul de 6-2, 6-1, de Daniela Hantuchova din Slovacia, locul 68 WTA, beneficiară a unui wild card. Partida a durat 56 de minute.

Partida dintre Irina-Camelia Begu, locul 28 WTA, şi Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia), jucătoare venită din calificări şi poziţia 41 în clasamentul mondial, va avea loc în jurul orei 21.30.

Întâlnirea este a treia de pe terenul 10. În noaptea de miercuri spre joi, pe tabloul de dublu masculin de la Cincinnati, va evolua şi perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 3, care va întâlni cuplul Alexander Peya/Bruno Soares (Austria/Brazilia). Meciul va fi ultimul de pe Arena Grandstand şi va începe în jurul orei 04.00.