Irlanda de Nord, doar egal cu Qatar, în amicalul dinaintea meciului cu România

0
Lafferty
Lafferty

Echipa naţională a Irlandei de Nord, adversara României în preliminariile Campionatului European din 2016, a terminat la egalitate, scor 1-1, cu reprezentativa Qatarului, într-un meci amical disputat la Crewe.

Irlanda de Nord a deschis scorul prin Dallas, în minutul 46, Qatarul reuşind egalarea prin Karim Boudiaf, în minutul 70.

Selecţionerul Irlandei de Nord, Michael O'Neill, a folosit următoarea formulă de echipă: Carroll (McGovern '46) - D. Lafferty, McLaughlin, Cathcart, Hughes (Evans '61) - Norwood, McNair (Magennis '82) - Evans, Dallas (Boyce '73), McGinn (Ward '61) - Grigg (McCourt '73).

Partida Irlanda de Nord - România, din grupa F a Campionatului European din 2016, se va disputa la 13 iunie, la Belfast, de la ora 21.45.

După disputarea a cinci etape din grupă, România se află pe primul loc, cu 13 puncte, iar Irlanda de Nord se află pe poziţia a doua, cu 12 puncte.