Fiul lui Zinedine Zidane, Luca, proaspăt campion european U17

0
Fiul lui Zinedine Zidane şi goalkeeper-ul selecţionatei U17 a Franţei, Luca Zidane FOTO AFP

Fiul lui Zinedine Zidane îi calcă deja pe urme tatălui său. Selecţionata under 17 a Franţei, al cărei portar titula este Luca Zidane, este noua campioană europeană a acestei categorii de vârstă. Franţa U17 a învins cu 4-1 selecţionata similară a Germaniei, în finala Campionatului European U17, disputată la Burgas.

Atacantul Franţei, Eduardo, care înscrisese cinci goluri în cele patru partide pe care le-a jucat până la actul final, a tras echipa după el cu cele trei goluri marcate împotriva germanilor. Gul a contrubuit, şi el, la zestrea francezilor, înscriind un autogol în al treilea minute de prelungire al partidei, în timp ce golul de onoare al Germaniei a fost marcat de Karakas.

Acesta este al doilea titlu european al Franţei, după cel bifat în 2004. De asemenea, selecţionata „cocoşului galic” a mai disputat două finale, în 2011 şi 2012.