Cosmin Contra explică umilinţa trăită de Dinamo la Bilbao: „De ce mi-a fost frică n-am scăpat!“

0

Dinamo a fost învinsă clar de Atletic Bilbao, scor 3-0, şi a fost eliminată din preliminariile Ligii Europa, după ce în tur reuşise doar un 1-1 pe teren propriu.

Antrenorul Cosmin Contra a încercat să explice cauzele acestei înfrângeri.

"A fost foarte greu pe un stadion ca San Mames. Am fost conduşi cu 2-0 încă din minutul 20, am primit două goluri din două faze fixe, chiar dacă le-am lucrat la antrenamente. Bilbao ştiam că este o echipă foarte bună la fazele fixe. În plus, de ce mi-a fost frică n-am scăpat. Am intrat timoraţi, n-am putut să ne punem calităţile în valoare, iar imediat după ce au făcut 2-0, au controlat meciul în totalitate. În a doua repriză, am încercat să aduc un plus în jocul echipei prin introducerea lui Costache, deoarece aveam nevoie de viteză în partea dreaptă. Un gol ne aducea în cărţile calificării, băieţii au încercat, dar diferenţa s-a făcut în prima repriză. La golul trei, toată lumea a urcat în atac, iar Bilbao, care are jucători precum Raul Garcia sau Aduriz, nu te iartă. Din păcate, mai avem multe de învăţat. Este o experienţă, dar nu suntem încă la nivelul să ne batem cu Bilbao. Felicit Athletic Bilbao, iar noi trebuie să învăţăm din această înfrângere", a spus Contra.