Zimbru Chişinău i-a bătut acasă pe grecii de la PAOK

0
Fotbaliştii moldoveni bucuroşi de scorul de pe tabela de marcaj

Formaţia moldovenească a învins ieri, pe teren propriu, cu scorul 1-0, pe echipa greacă PAOK Salonic în meciul tur al turneului play-off al Ligii Europa.

Seară magică pentru Zimbru Chişinău. Galben-verzii i-au invins aseară pe grecii de la PAOK Salonic, fiind la un pas de grupele Europa League, relatează Pro TV Chişinău.

Golul moldovenilor a fost înscris de Ştefan Burghiu, în minutul 80. Fundaşul zimbrilor a marcat cu capul, după o lovitură de la colţul terenului.

Meciul retur va avea loc peste o săptămână, în Grecia. Dacă reuşeşte să treacă de greci, Zimbru Chişinău se va califica în premieră în grupele Europa League.

Potrivit Agenţiei Moldpres, Oleg Kubarev, antrenorul formaţiei chişinăuiene, a declarat la conferinţa de presă că PAOK rămâne în continuare favorită. ”Am exersat în ajun mult fazele standard. După una dintre ele am marcat. Pe la mijlocul reprizei a doua am avut mai multe posibilităţi de a înscrie, dar le-am irosit. Cunoaştem bine adversara şi ştiu cum trebuie să jucăm în meciul retur. Normal, acum nu am să deschid cărţile cum o să jucăm. Spun doar că PAOK este în continuare favorită. În partida retur va fi mai greu de menţinut scorul”, a declarat tehnicianul.

Anghelos Anastiadis, antrenorul formaţiei PAOK, a declarat că are încredere în continuare în echipa sa, chiar dacă a suferit înfrângere. ”Eu port vina pentru eşec. Am greşit chiar de la bun început. Echipei i-a lipsit golul. Avem în continuare trei meciuri importante de disputat. Zimbru are în prezent avantaj, dar mai este meciul retur. Am încredere în echipa mea. Mai avem şanse de calificare”, a menţionat antrenorul grec.

Într-un alt meci din play-off-ul Ligii Europa, Sheriff Tiraspol a pierdut în faţa croaţilor de la Rijeka, scor 1 la 0.