O eleva s-a accidentat în cadrul orelor de sport la Liceul Carmen Sylva din Timişoara
0În cadrul Liceului Carmen Sylva a avut loc marţi un incident în cadrul orelor de sport. O elevă s-a accidentat şi a fost dusă cu ambulanţa la Spitalul de Copii. Din spusele mamei tinerei, eleva nu ar fi fost de acord cu exerciţiul respectiv
Aceasta era în clasa a zecea şi participa la ora de sport, marţi dimineaţa. După ce a efectuat un anumit exerciţiu, o rostogolire, aceasta s-ar fi rănit la gât. Din cele declarate de mama elevei, chemată la liceu după ce a avut loc incidentul, ea nu ar fi dorit să realizeze acel exerciţiu, dar i-ar fi fost impus de profesoară.
După ce fata s-a rănit a fost chemată ambulanţa. I-a fost montat un guler cervical şi dusă la Spitalul de Copii din Timşoara. După ce vor fi realizate o serie de investigaţii medicale se va lua decizia dacă pacienta trebuie operată sau nu. Deocamdată ei i s-a realizat un RMN pentru a se vedea eventualele probleme.
La liceul timişorean a sosit şi un echipaj de poliţie pentru a efectua primele cercetări legate de problema apărută.
Loredana Nagel, şeful catedrei de educaţie fizică de la Liceul Pedagogic Carmen Sylva din Timişoara a declarat că eleva era în timpul orelor şi că, de fapt, ar fi vorba de o întindere. Ea a mai spus că tânăra a plecat pe picioarele ei din sala de sport şi că eleva ar fi un copil bun la sport.