Baschet. Victorie pentru CSM Târgovişte, în meciul contra Rapid Bucureşti

0

Victorie fără echivoc pentru CS Municipal Târgovişte în debutul noului sezon al Ligii Naţionale de baschet feminin. Jucătoarele pregătite de Predrag Vasic s-au impus pe terenul Rapidului la capătul unui joc care a stat sub semnul echilibrului doar 10 minute, timp în care târgoviştencele şi-au reglat tirul. Meciul s-a terminat 38-85 pentru CSM.

Tehnicianul sârb a început meciul din Giuleşti cu cinci românce, Adina Pop, Selena Kirberg, Andreea Orosz, Andreea Huţanu şi Larisa Toma fiind jucătoarele preferate de Vasic până spre finalul primului sfert. Odată cu introducerea americancelor jocul campioanei a căpătat mai multă consistenţă, iar diferenţa s-a majorat progresiv pentru ca la final formaţia noastră să obţină o victorie confortabilă.

În ultimele minute ale duelului din Giuleşti a fost utilizată şi Donica Cosby,ultima achiziţie a CSM-ului, care a reuşit să-şi treacă în cont două puncte, două recuperări şi o pasă decisivă.

Următorul joc din campionat pentru Târgovişte este programat sâmbătă, de la ora 19.00, în Sala Polivalentă. Adversara campioanei va fi BC Teleorman Alexandria.

Marcatoare CSM: E. Williams 10, A. Thompson 9, T. Principe 9, D. Cosby 2, A. Pop, A. Orosz 14, L. Toma 6, S. Kirberg 9, A. Huţanu 8, T. Wampler 12.

Antrenor: P. Vasic

Sursa: csmtargoviste.ro