FOTO-VIDEO  Radu Valahu’ Georgescu, arbitru la skandenberg în Slatina

0

Campionul naţional la skandenberg, Radu Georgescu - zis Valahu’, a fost prezent, luni – 24 martie, la Slatina, unde a arbitrat un concurs de profil organizat în cadru intern de Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Olt. Concursul face parte dintr-o competiţie mai amplă, unde se regăsesc şi alte categorii sportive. Câştigătorii tuturor probelor vor fi premiaţi pe data de 3 aprilie.

Cunoscutul sportiv a fost invitatul de onoare al concursului de skandenberg, unde a fost solicitat să arbitreze competiţia dintre cei mai forţoşi jandarmi olteni. Cu aceeaşi ocazie, el a împărtăşit jandarmilor şi din experienţa sa sportivă. Concursul a început la orele 10.00 şi, pe parcursul a două ore, nu mai puţin de 20 de sportivi jandarmi din cadrul IJJ Olt şi-au demonstrat forţa şi pregătirea fizică la două categorii de greutate: „+ 86 kg” şi  „– 86 kg”.

Campionul naţional al României la skandenberg nu s-a dat în lături ca, la finalul probei pe care a arbitrat-o, să îşi încerce forţele cu cei mai curajoşi dintre jandarmii olteni ce au cutezat să se măsoare cu “muntele de om” Radu Valahu’ Georgescu. Desigur, este inutil să mai menţionăm cine a câştigat între campion şi jandarmii autohtoni. Pozele făcute la sfârşitul probei a reprezentat premiul mult dorit pentru majoritatea jandarmilor participanţi la concursul de skandenberg deoarece au avut prilejul de a apărea alături de Valahu’.

Concursul face parte din competiţia „Cupa Jandarmeriei Oltene”, organizată în perioada 17-28 martie cu sprijinul Asociaţiei Sportive „OLTUL 746”. Competiţia mai cuprinde, totodată, întreceri la următoarele probe: şah,  tenis, tenis de masă şi fotbal-tenis.

“Câştigătorii concursurilor sportive din cadrul acestei competiţii vor fi premiaţi în data de 3 aprilie, în cadrul unei activităţi festive”, a precizat maior Emanuel Botan, purtător de cuvţtn al IJJ Olt.