Egal nedrept pentru „găzari“. 1-1 cu Dinamo

0
Remiză pe Arena Naţională între Dinamo şi Petrolul.FOTO fcpetrolul.ro

Petrolul a remizat în derbiul cu Dinamo, de pe „Arena Naţională”. Gazdele au deschis scorul în prima repriză, prin Curtean, iar „lupii” au egalat cu un minut înainte de final, prin Juan Angel Albin. Ploieştenii au irosit şi o lovitură de pedeapsă, după pauză,  prin Guilherme.

Minutul 13 a fost unul cu ghinion pentru petrolişti, pentru că, din acel moment, după un start de partidă echilibrat, Dinamo a reuşit să treacă în avantaj, graţie unui şut expediat de către Curtean, din marginea careului mare, în colţul din dreapta lui Pecanha. Amfitrionii au rămas periculoşi, iar Ţucudean (18) a fost aproape de un nou gol, însă Pecanha s-a opus la „capul” expediat, din şase metri, de atacantul dinamoviştilor, după un corner executat de Vali Lazăr.

Portarul „lupilor” a salvat senzaţional şi la lovitura de cap a lui Curtean (29), cel care, singur la opt metri, a trimis spre colţul scurt, iar cu trei minute înainte de pauză Dore a reuşit să introducă mingea în plasă, dar „centralul” Marius Avram a anulat golul pentru un presupus fault în atac.

Cosmin Contra a mutat la pauză, oferindu-i lui Juan Angel Albin posibilitatea debutului în tricoul „galben-albaştrilor”, iar Petrolul a început partea secundă în jumătatea adversă, în căutarea golului egalizator. Efectele s-au văzut imediat, pentru că Alcenat a pătruns pe dreapta şi a fost faultat de către Bălgrădean, arbitrul întâlnirii arătând punctul cu var, dar portarul gazdelor l-a „ghicit” pe Guilherme (53), apărând penaltiul executat de către jucătorul „lupilor”.

Dinamo a contraatacat prin V. Lazăr (64), a cărui finalizare nu l-a putut păcăli pe Pecanha, iar ultima parte a întâlnirii a coincis cu o dominare cvasi-totală a ploieştenilor. Gazdele s-au retras cu tot efectivul în faţa porţii lui Bălgrădean, cel care a avut şi el o intervenţie foarte bună la şuturile lui De Lucas (80) şi Dore (88), dar până la urmă s-a făcut dreptate, ALBIN (89) reluând cu capul, de la colţul scurt, la un corner bătut de pe stânga de către Boudjemaa. Iar francezul putea aduce fericirea în prelungiri, atunci când, scăpat singur în careu, a tras în blocajul lui Belgrădean. S-a terminat, astfel, 1-1, un rezultat poate nedrept, judecând după modul în care s-au derulat ostilităţile, cu precădere în partea secundă a confruntării.

Miercuri, de la ora 20.30, FC Petrolul va juca la Tr. Severin, cu FC „U” Craiova, în „16”-imile Cupei României, pentru ca, lunea viitoare, ploieştenii să revină pe „Ilie Oană”, pentru confruntarea din campionat cu CFR Cluj (ora 21.30). (fcpetrolul.ro)