Oradea: Minge de meci pentru sezonul urmator

0

A doua ediție a turneului Qualex a adus meciuri spectaculoase pe terenurile bazei Voința.

Sportivii clubului organizator și-au adjudecat cinci locuri I, 4 locuri II și două locuri III. La feminin, categoria 10 ani, finala s-a disputat între Giana Cormoş-Ioana Cuc, ambele sportive legitimate la CS Voința. Giana s-a impus cu 6-2, 7-5. La categoria 12 ani, cele trei locuri care au asigurat prezența pe podium au fost obținute de către sportivele clubului organizator, Nemes Nora, Andreea Silaghi și Andreea Ionuț. “Nora Nemes s-a impus la o categorie mai mare de vârstă pentru că ea are numai 10 ani”, ne-a declarat Mircea Drăgoi, președintele clubului. “De altfel, toți cei patru frați Nemes au fost pe podium. Nora la 10 ani, Narcisz la 14 ani, Nimrod a venit pe III la categoria 10 ani masculin, iar Jozsef, la 16 ani”, a spus Mircea Drăgoi.

Meci specatculos

Unul dintre cele mai frumoase meciuri s-a disputat la categoria 16 ani masculin. Ultimul act a opus doi colegi de club: Florin Băloiu și Dumitru Lele, ambii de la CS Frontiera Oradea. A fost singura finală care s-a decis după trei seturi. Deși a pierdut cu 4-6 primul set, Băloiu s-a impus în următoarele două seturi cu 6-1, 6-1. La categoria seniori, orădeanul Bogdan Sturzu a câștigat în două seturi 7-6, 6-4 finala disputată în fața bucureșteanului Andrei Dărăban. Câștigătorii turneului au fost recompensați cu 200 de puncte în clasamentul național, finaliștii cu 150, iar ocupanții poziției a III-a cu 100.