VIDEO Gloria Buzău, o nouă înfrângere la scor în deplasare

0

Gloria Buzău s-a prezentat cu lotul de seniori la partida disputată sâmbătă împotriva formaţiei SC Bacău. Asta, deşi tehnicianul Viorel Ion anunţase, cu două zile înainte de meci, că jucătorii nu au de gând să facă deplasarea la Bacău în semn de protest faţă de întârzierea de cinci luni la plata salariilor.

Jucătorii antrenaţi de Ion Viorel au deschis scorul, în minutul 13, când Răduca a reuşit să înscrie cu un şut din interiorul careului. Acelaşi Răduca putea majora avantajul buzoienilor, însă execuţia sa, din postura de unu la unu cu portarul advers, a fost dezamăgitoare. La capătul primei reprize, Voicu s-a accidentat în urma unui contact cu un adversar şi a fost transportat la spital.

La 10 minute de la reluarea jocului, gazdele au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, prin Burcă, iar în minutul 65, Rusu a adus formaţia băcăuană în avantaj. Hurdubei „a închis” tabela la 3 – 1, în minutul 73.

În urma acestei etape, Gloria Buzău rămâne cu 16 puncte şi se află pe locul 7, primul sub linia care asigură participarea în play-off. Etapa viitoare, fotbaliştii buzoieni vor întâlni, pe teren propriu, formaţia Academica Argeş Piteşti, una dintre cele mai puternice echipe din serie.

Sursa: 1 TV Bacău