FOTO HCM Baia Mare a învins Hypo Viena, în Liga Campionilor la handbal feminin

0

HCM Baia Mare, vicecampioana României la handbal feminim, a jucat astăzi împotriva campioanei Austriei, Hypo Viena, cea de-a treia partidă din grupele Ligii Campionilor. Această partidă a fost una decisivă pentru fetele antrenate de Costică Buceschi, având în vedere că au pierdut primele două partide.

SCOR FINAL 24-23 Vicecampioana României la handbal feminin, HCM Baia Mare, a învins, pe teren propriu, formaţia austriacă Hypo Viena, cu scorul de 24-23 (8-12).

Pentru HCM Baia Mare urmează confruntarea cu Hypo Viena în deplasare, în 2 noiembrie, meciul de pe teren propriu, cu Thuringer HC din 9 noiembrie şi ultima partidă din grupă, în 16 noiembrie, pe terenul celor de la Gyor.

Primele două clasate se vor califica în faza următoare.

Mai jos desfăşurarea meciului în format livetext:

MINUTUL 55 Nebunie maximă şi scor strâns. Româncele conduc din nou, cu 22-21

MINUTUL 52 Hypo revine la conducerea partidei. Scor 20-21

MINUTUL 48 Pentru prima dată de la începutul meciului, Baia Mare preia conducerea. În sală se cântă „Noi suntem români“

MINUTUL 46 Scorul este 18-18: Baia Mare egalează după o perioadă bună de joc.

MINUTUL 35 Debut de repriză bun pentru HCM. Fetele au redus din diferenţă, astfel că scorul este 11-13

MINUTUL 30 Cele două echipe au intrat la pauză cu scorul de 8-12

MINUTUL 20 Australiencele se distanţează la două goluri. Scorul este 6-8

MINUTUL 17 Scorul este 6-6

MINUTUL 10 Scorul este 5-4 pentru Hypo Viena

MINUTUL 5 1-1. Băimărencele se apără bine până acum. Paula Ungureanu a avut patru intervenţii bune.

Sala Polivalentă „Lascăr Pană“ este gazda meciului dintre HCM Baia Mare şi Hypo Viena, pe care au venit să-l urmărească peste 3.000 de oameni. Partida a început la ora 17.00 şi se anunţa a fi un meci greu pentru handbalistele băimărence. Singura reprezentantă a României în Liga Campionilor la handbal feminin este nevoită să câştige astăzi pe teren propriu, având în vedere că până în acest moment nu a reuşit să adune niciun punct după primele două partide în faţa celor de la Thuringer şi a deţinătoarei cupei, Gyor Audi ETO.

Sarcina handbalistelor antrenate de Costică Buceschi nu este însă una foarte uşoară. Acestea vor întâlni mult mai titratat echipă Hypo Viena, deţinătoare a 8 titluri a Ligi Campionilor. Gruparea din Viena are în componenţă 8 jucătoare din naţionala Braziliei, inclusiv pe  Alexandra Do Nascimento, jucătoare care a fost desemnată recent de IHF cea mai valoroasă handbalistă din lume în 2012. Mai mult Hypo Viena este recordmena participărilor în noul format al Ligii Campionilor cu 182 meciuri disputate în 21 de ediţii desfăşurate şi, în acelaşi timp, cea mai galonată echipă prezentă în competiţie. Hypo este deţinătoarea trofeului în Cupa Cupelor, competiţie pe care a câştigat-o în lunai mai a acestui an, după ce a zdrobit în finală pe Issy Paris Handball .

FOTO HCM Baia Mare - Györ, scor 21-33: vicecampioana României, învinsă de deţinătoarea cupei Ligii Campionilor