Duminică, 21 Decembrie 2025
Home
Știri interne
Știri locale
Știri externe
Politică
Economie
Sport
Stil de viață
Showbiz
Opinii
Video
Ghid de cumpărături
Dezvoltare personală
Adevărul de weekend
Anunțuri în ziar
Ultimele știri ⏱️
Război în Ucraina
Istoria zilei
Alba Iulia
Pagina 115
FOTO Viaţa aurarilor din Apuseni. Momente din vremuri demult apuse, când oamenii scoteau aur din munte şi îl vindeau prin reţele de contrabandă
În arealul Buciumului, comună cu tradiţie auriferă din Apuseni, au trăit aurarii, cei care exploatau şi produceau materialul preţios prin utilizarea şteampurilor. Aceştia îl amalgamau cu mercur şi făceau câte o biluţă de metal preţios, uneori de form...
Alba Iulia
14 aug. 2020
FOTO Baza Salvamont de la Rimetea, dotată cu un sistem de avertizare unic în România: arborarea unui steag colorat
Începând cu luna august 2020, Consiliul Judeţean Alba, prin Serviciul Public Judeţean Salvamont Salvaspeo, oferă noi funcţiuni punctului de permanenţă situat în localitatea Rimetea, la intrarea pe traseul Crucea Albastră înspre Piatra Secuiului.
Alba Iulia
13 aug. 2020
Gaborii ţepari prin metoda „Acoperişul“ au ieşit din nou la „atac“. În ce constă escrocheria
Grupările de ţepari şi şantajişti prin metoda „acoperişul” revin în acţiune. „Constructorii” au reapărut în o serie de oraşe din Transilvania. Împrăştie fluturaşi publicitari în parcări şi printre blocurile, prin care anunţă că realizează lucrări de ...
Alba Iulia
13 aug. 2020
VIDEO Primul kilogram de lână tors şi dărăcit la Zlatna. Primăria a cumpărat o instalaţie cu 3.000 de euro şi vrea să reînvie tradiţia prelucrării lânii
Primăria Oraşului Zlatna a instalat în localitatea Pătrîngeni o instalaţie de dărăcit şi tors lana. Investiţia va ajuta în recuperearea lânii care, din păcate, acum se aruncă în loc să se valorifice.
Alba Iulia
13 aug. 2020
Încă 13 cazuri de COVID-19 în Alba. O femeie de 79 de ani a decedat în urma infectării cu virusul
Epidemia de coronavirus continuă să producă noi infectări şi decese în Alba. 13 cazuri noi şi un deces sunt anunţate pentru ultimele 24 de ore.
Alba Iulia
13 aug. 2020
Secţiile Cardiologie şi Medicină Internă de la Spitalul din Alba Iulia vor fi modernizate. Proiect în valoare de peste 2 milioane de lei
Spitalul Judeţean de Urgenţă din Alba Iulia continuă lucrările de modernizare a unor secţii. Ultimele douî sunt cele de Cardiologie şi Medicină Internă.
Alba Iulia
13 aug. 2020
FOTO VIDEO Peste 100 de utilaje pe lotul 1 din A10, Sebeş - Turda. CNAIR monitorizează activitatea constructorului
Peste 100 de utilaje au fost mobilizate de constructorul lotului 1 al Autostrăzii A10 Sebeş – Turda, între Sebeş şi Alba Iulia, compania italiană Impresa Pizzarotti.
Alba Iulia
13 aug. 2020
Video
„Big brother“ la Blaj. 128 de camere video inteligente 4K, amplasate pe raza oraşului
Aproape 130 de camere inteligente, care pot detecta inclusiv numerele autovehiculelor care tranzitează oraşul, vor fi amplasate pe toată raza municipiului Blaj, a anunţat, miercuri, primarul Gheorghe Valentin Rotar.
Alba Iulia
12 aug. 2020
VIDEO Moment important pe şantierul lotului 2 din A10, Sebeş - Turda. Se ridică grinzile la al doilea pod peste râul Mureş
Moment important pe şantierul lotului 2 al autostrăzii A10 Sebeş-Turda. În zona viitorului pod peste Mureş de la Sâncrai, antreprenorul general Aktor a demarat ridicarea grinzilor la structura care va supratraversa râul.
Alba Iulia
12 aug. 2020
VIDEO 3D Sceptrul-măciucă unic descoperit la Şard. Are 6.000 de ani şi era un simbol al puterii în societate
În spaţiul expoziţional al Muzeului Naţional al Unirii din Alba Iulia se găseşte un interesant artefact, devenit un punct de atracţie pentru vizitatori şi specialişti
Alba Iulia
12 aug. 2020
Un nou deces provocat de coronavirus în Alba: un bărbat de 43 de ani. 12 cazuri noi în ultimele 24 de ore şi localităţile unde au fost depistate
DSp Alba a făcut publice un număr de alte 12 noi cazuri noi de COVID-19 în judeţ, în urma testelor realizate marţi, 11 august.
Alba Iulia
12 aug. 2020
Cât s-a cheltuit în Alba pentru ”bătălia” cu noul coronavirus. Circuitul a milioane de euro verificat de Curtea de Conturi
Activităţile de combatere a epidemiei de COVID-19 în Alba, în perioada stării de urgenţă, s-au situat la valoarea de aproape 40 de milioane de lei, potrivit unui raport al Curţii de Conturi
Alba Iulia
12 aug. 2020
UPDATE Patronul unui centru de fitness din Alba Iulia, trimis în judecată de DNA după 6 ani de cercetări. Dragoş Feisan a fost arestat timp de 6 luni
Un om de afaceri din Alba Iulia a fost trimis în judecată de procurori ai Direcţiei Naţionale Anticorupţie după aproape 6 ani de la demararea cercetărilor şi după ce a stat în arest preventiv circa 6 luni.
Alba Iulia
12 aug. 2020
Comisari ai Gărzii de Mediu, achitaţi pentru fals intelectual după ce au dat amenzi ilegale unor săteni
Trei comisari ai Gărzii de Mediu din cadrul Comisariatului General Bucureşti au fost achitaţi de către un complet al Curţii de Apel Alba Iulia, după ce au falsificat note de constatare şi, în baza acestora, au aplicat mai multe amenzi ilegale unor să...
Alba Iulia
11 aug. 2020
Transavia se opune ridicării unui cartier rezidenţial la Cristian, lângă Sibiu. Primăria vrea să permită investiţia în zona de protecţie a fermei de păsări
Compania Transavia, liderul pieţei de carne de pasăre din România, contestă construirea unui cartier rezidenţial la mai puţin de 1.000 de metri de ferma pe care o deţine la Cristian, în judeţul Sibiu.
Alba Iulia
11 aug. 2020
FOTO Cel mai vârstnic locuitor din Alba este o femeie care a împlinit 105 ani
Cel mai vârstnic locuitor din Alba, respectiv unul dintre cei mai în vârstă din România, este o femeie din municipiul Aiud.
Alba Iulia
11 aug. 2020
Nouă persoane, testate pozitiv cu COVID-19 în Alba. Numărul cazurilor active a ajuns la 128
În Alba, au fost confirmate nouă cazuri noi de COVID-19, în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise marţi, 11 august, de către Direcţia de Sănătate Publică.
Alba Iulia
11 aug. 2020
Lucrări de reparaţii şi dotări în valoare de 900.000 de lei la trei unităţi şcolare din Alba Iulia
Primăria Alba Iulia a lansat o licitaţie pentru lucrări de reparaţii curente la unităţile de învăţământ din municipiul Alba Iulia în valoare de circa 900.000 de lei, fără TVA.
Alba Iulia
11 aug. 2020
Cum poate pierde statul peste 1 milion de euro din cauza unor erori într-un dosar de evaziune fiscală cu 11 condamnaţi
Statul român poate pierde peste 1 milion de euro, plus accesoriile legale care ar fi calculate la această sumă, ca urmare a unor erori realizate în timpul anchetei unui dosar de evaziune fiscală.
Alba Iulia
11 aug. 2020
Sentinţă pentru bărbatul care a ucis o femeie cu toporul şi a îngropat cadavrul într-un coteţ: 13 ani şi 6 luni după gratii
Bărbatul din Războieni, oraşul Ocna Mureş, judeţul Alba, acuzat că a ucis o femeie în luna februarie 2020 a fost condamnat la 13 ani şi 6 luni de închisoare.
Alba Iulia
10 aug. 2020
Două femei, prinse în flagrant cu mâinile în poşeta unei victime de 78 de ani. Infractoarele, cercetate pentru furt
Două femei din Alba Iulia au fost prinse de poliţiştii din Sebeş, chiar în momentul în care furau bani din poşeta unei femei.
Alba Iulia
10 aug. 2020
UPDATE Drum naţional din Apuseni blocat de aluviuni. Se acţionează cu utilaje pentru reluarea traficului
IPJ Alba a anunţat că DN75 este blocat, luni după-amiaza, între Gârda de Sus şi Arieşeni, din cauza aluviunilor căzute pe şosea.
Alba Iulia
10 aug. 2020
Două scenarii pentru începerea noului an la Şcoala „smart“ din Ciugud. Ce variante au fost propuse Ministerului Educaţiei
Primăria şi Şcoala Gimnazială din Ciugud au propus Ministerului Educaţiei două scenarii privind începerea noului an şcolar 2020 – 2021 în condiţii de siguranţă.
Alba Iulia
10 aug. 2020
Pandemia afectează şi vizitele intime din penitenciare: teste COVID pentru iubite, izolare pentru deţinuţi
Pandemia de coronavirus a schimbat radical şi viaţa persoanelor aflate în detenţie. Astfel, de la scurtarea programului de vizită, la discuţii doar prin geam şi telefon şi până la izolarea de restul colegilor de celulă, după o vizită intimă.
Alba Iulia
10 aug. 2020
Primăria Sebeş caută un operator care să gestioneze situaţia câinilor fără stăpân. Câţi bani oferă instituţia pentru 5 ani
Primăria municipiului Sebeş a scos la licitaţie contractul de delegare a serviciului de gestionare a câinilor fără stăpân, pe o perioadă de 5 ani.
Alba Iulia
09 aug. 2020
Zugravul-ţepar din Cugir scapă de închisoare cu executare după ce a înşelat zeci de oameni şi a primit trei pedepse cu suspendare
Zugravul-ţepar din Cugir a scăpat de închisoare în regim de detenţie după ce Curtea de Apel Alba Iulia i-a admis apelul formulat în două dosare după ce instanţa de fond l-a condamnat în 2019 cu executare.
Alba Iulia
09 aug. 2020
VIDEO A furat o maşină în miez de noapte, a condus câteva sute de metri şi a intrat în zidul unei case. Poliţia îl caută pe şofer
O persoană a furat o maşină la Alba Iulia, în noaptea de sâmbătă spre duminică, a condus câteva sute de metri şi apoi a intrat cu autovehiculul în zidul unei case.
Alba Iulia
09 aug. 2020
FOTO Căluţul graţios din bronz, vechi de peste 2500 de ani, descoperit întâmplător la Teleac
Un căluţ de bronz cu o vechime de peste 2500 de ani atrage atenţia celor care calcă pragul Muzeului Naţional al Unirii din Alba Iulia.
Alba Iulia
09 aug. 2020
VIDEO Femeie rănită grav într-un accident de motocicletă în Apuseni, preluată de un elicopter SMURD
O femeie rănită grav în urma unui accident de motocicletă produs pe DN 75, în Munţii Apuseni, a fost preluată sâmbătă, 8 august, de un elicopter SMURD.
Alba Iulia
08 aug. 2020
Video
Femeie rănită în accident de motocicletă, preluată de un elicopter SMURD
Femeie rănită în accident de motocicletă, preluată de un elicopter SMURD...
Alba Iulia
08 aug. 2020
Video
Femeie rănită grav în urma unui accident de motocicletă, preluată de un elicopter SMURD
Femeie rănită grav în urma unui accident de motocicletă, preluată de un elicopter SMURD...
Alba Iulia
08 aug. 2020
Medic ATI, către cei care nu cred în coronavirus: „Am pierdut o pacientă de 33 de ani. Să vină să vadă ce se întâmplă cu cei care nu pot respira”
Şeful secţiei ATI a Spitalului Judeţean din Alba Iulia, medicul Silviu Tuzeş, transmite un mesaj tranşant celor care nu cred în existenţa COVID-19. Vineri, la această unitate medicală, a decedat o femeie însărcinată, în vârstă de doar 33 de ani.
Alba Iulia
08 aug. 2020
Ministrul Culturii este optimist cu privire la înscrierea Roşiei Montane pe lista UNESCO. Sesiunea 2020, programată în China
Ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu, se declară optimist că situl de la Roşia Montană va fi inclus în curând în patrimoniul UNESCO.
Alba Iulia
08 aug. 2020
← Pagina 114
Pagina 116 →