VIDEO Cel mai frumos meci din Liga I s-a jucat în Bănie: şase goluri în partida dintre CSU Craiova şi Viitorul

0

Etapa a şaptea din play-offul Ligii I a adus şi cel mai spectaculos joc al sezonului, între două echipe superofensive, Craiova şi Viitorul.

CSU Craiova şi Viitorul au oferit un meci spectaculos în etapa a şaptea a Ligii I, confirmând afişul unei întâniri între două echipe ofensive.

Oaspeţii au condus prin golul lui Cicîldău din minutul 15, dar Craiova a întors scorul până la pauză după reuşitele lui Mitriţă şi Băluţă.

Imediat după pauză, Viitorul a egalat prin Ganea, iar acelaşi fotbalist a reuşit dubla cu un gol super, lob peste Calancea. Ultimul cuvânt i-a apariţinut lui Băluţă, care a stabilit scorul final, 3-3.

0-1: Cicâldău a deschis scorul de la aproximativ 11 metri, după o pasă de la Ganea.

1-1: Mitriţă a egalat cu un şut din careu, după o pasă cu călcâiul de la Băluţă.

2-1: Băluţă a înscris cu un şut la colţul scurt, din şase metri.

2-2: Cristian Ganea a marcat cu un lob peste Calancea.

2-3: Acelaşi Ganea a înscris cu un şut din afara careului.

3-3: Băluţă a restabilit egalitatea trimiţând mingea în plasă de la aproximativ 12 metri.

CSU Craiova: Calancea – Screciu (Popov ’79), Gardoş (Kelic ’30), Ferreira - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Gustavo (Burlacu ’61), A. Băluţă, Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia

FC Viitorul: Cojocaru - Mladen, Hodogorea, Ghiţă, De Nooijer (Duarte ’63), Ganea - T. Băluţă (Căpuşă ’21) - Cicâldău, Vînă - I. Hagi, Gavra (Drăguş ’46). Antrenor: Gheorghe Hagi

Craiova are 35 de puncte şi e pe locul 3 în Liga 1, iar Viitorul e pe patru cu 31 de puncte.