Patricia Ţig a furnizat surpriza la BRD Bucharest Open. Victorie clară în faţa deţinătoarei trofeului

0
Patricia Ţig

Patricia Ţig, fostă jucătoare de Top 100 WTA, revenită în activitate după ce a născut, este performera BRD Bucharest Open.

Patricia Maria Ţig, fără clasare WTA, a eliminat-o, joi, pe letona Anastasija Sevastova, favorită principală şi numărul 11 WTA, în turul doi al turneului BRD Bucharest Open. Sevastova a câştigat trofeul la Bucureşti anul trecut.

Ţig, aflată la prima participare la un turneu WTA după o pauză de peste doi ani, a învins-o pe Sevastova cu scorul de 6-2, 7-5, într-o oră şi 43 de minute.

În faza următoare, românca o va întâlni pe Kristyna Pliskova, din Cehia, numărul 92 mondial.

Irina Begu este şi ea calificată în sferturile de finală ale turneului din Capitală.