Meci colosal la French Open: Mladenovici a ajuns în optimi, după o partidă fantastică în care părea ca şi eliminată

0

A 14-a jucătoare a lumii a avut o revenire incredibilă în setul decisiv, atunci când adversara ei a condus cu 5-2.

Kristina Mladenovici (Franţa, 14 WTA) e în  optimi la Roland Garros, după ce a învins-o pe Shelby Rogers (SUA, 49 WTA), scor 7-5, 4-6, 8-6. Meciul a durat două ore şi 49 de minute.

Decisivul a fost fabulos şi a durat o oră şi 11 minute! La un moment dat, Rogers s-a dus la 5-2, iar la 5-3 a servit pentru câştigarea partidei. Mladenovici s-a impus însă pe serviciul adversarei, a făcut 5-4, iar până la final a mai pierdut un singur game.

În optimi, Mladenovici va juca împotriva lui Muguruza, deţinătoarea trofeului, cea care a trecut, la rândul ei, de Putintseva (29 WTA), scor 7-5, 6-2.