CSU Craiova a învins FC Botoşani cu scorul de 2-1; oltenii au marcat ambele goluri în inferioritate numerică

0

CS Universitatea Craiova a învins cu 2-1 (0-1), echipa FC Botoşani, în ultimul meci al etapei a patra a play-out-ului Ligii I, reuşind să revină şi să se impună în condiţiile în care se afla în inferioritate numerică din minutul 39.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Acka ’54 şi Herghelegiu ‘90. Pentru oaspeţi a înscris Ngadeu ‘31.

0-1: Ngadeu a marcat cu capul din 11 metri, după o lovitură liberă de pe partea stângă executată de Fulop.

În minutul 39, de la CSU Craiova a fost eliminat Izvoranu, după ce a primit al doilea cartonaş galben, pentru simulare. Izvoranu primise un cartonaş galben cu doar două minute în urmă, pentru un fault.

1-1: Acka a egalat cu şut de la aproximativ 11 metri, după o pasă de la Nuno Rocha.

2-1: Herghelegiu a stabilit scorul final cu un şut din careu, după o pasă de la Zlatinski.

CSU Craiova: Straton – Dumitraş, Popov, Acka, Izvoranu – Zlatinski, Madson (Kay ’80), Bancu – Ivan (Herghelegiu ’84), Nuno Rocha, Măzărache (Băluţă ’72). Antrenor: Daniel Mogoşanu.

FC Botoşani: Iliev – Tomozei, Ngadeu, Miron, Muşat – Cucu, Fulop (D. Roman ’69) – Carralero (Popovici ’55), Cabrera, Casado – Matulevicius (Bordeianu ’78). Antrenor: Cristian Pustai.