Avem 18 echipe la Euro 2016, iar diseară vom ajunge la 20 din 24. Miza dramatică a ultimelor partide din preliminarii

0

Faza grupelor se încheie, în această seară, iar ultimele confruntări pot consemna cea mai mare surpriză din aceste preliminarii.

Slovacia şi Rusia sunt ultimele naţionale care şi-au asigurat prezenţa la Franţa în vara anului 2016.

Pentru slovaci e o calificare în premieră la un Campionat European şi abia a doua prezenţă la un turneu final după separarea de Cehia. Până să-şi ia biletele pentru Euro 2016, Slovacia a participat şi la Mondialul din 2010.

Naţionala condusă de Hamsik a început furibund actualele preliminarii, cu şase victorii în şase jocuri, inclusiv una cu Spania (2-1). Apoi însă, s-a poticnit: două înfrângeri şi un egal în ultimele patru întâlniri.

A fost nevoie de o victorie, în deplasare, la Luxemburg pentru ca slovacii să declanşeze fiesta. Nici succesul de aseară n-a fost unul fără emoţii. Slovacia a condus cu 3-0 la pauză, dar în minutul 65 tabela arăta 2-3! Hamsik a risipit însă emoţiile cu un gol în minutul 90+1.

Olanda priveşte spre Istanbul

Partidele din această seară vor trimite alte două echipe la Euro 2016. Ungaria poate ajunge la turneul final din postura de cel mai bun loc 3, în timp ce, în grupa H, Norvegia şi Croaţia se bat pentru locul 2.

În rest, miza e prinderea locului 3, cel de baraj. Iar aici cel mai aprig duel se va da între Turcia şi Olanda în grupa A. La Istanbul, turcii au nevoie de o remiză cu Islanda (deja calificată) pentru a merge la play-off. În acest caz, Olanda se va clasa pe 4 şi va rata primul Campionat European din 1984 încoace.

Dacă Turcia va pierde acasă cu Islanda, iar Olanda va învinge Cehia pe teren propriu, atunci batavii vor prinde locul 3.

Preliminarii Euro 2016, luni

Grupa C

Belarus – Macedonia 0-0

Luxemburg – Slovacia 2-4

Ucraina – Spania 0-1

Clasament: 1. SPANIA 27 de puncte, 2. SLOVACIA 22 de puncte, 3. Ucraina 19 puncte, 4. Belarus 11 puncte, 5. Macedonia 4 puncte, 6. Luxemburg 4 puncte

Grupa E

Estonia – Elveţia 0-1

Lituania – Anglia 0-3

San Marino – Slovenia 0-2

Clasament: 1. ANGLIA 30 de puncte, 2. ELVEŢIA 21 de puncte, 3. Slovenia 16 puncte, 4. Estonia 10 puncte, 5. Lituania 10 puncte, 6. San Marino 1 punct

Grupa G

Austria – Liechtenstein 3-0

Rusia – Muntenegru 2-0

Suedia – Moldova 2-0

Clasament: 1. AUSTRIA 28 de puncte, 2. RUSIA 20 de puncte, 3. Suedia 18 puncte, 4. Muntenegru 11 puncte, 5. Liechtenstein 5 puncte, 6. Moldova 2 puncte